Aktualizacja: 03.03.2020 12:46 Publikacja: 03.03.2020 12:37
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Rutkowski
Prokuratura oskarżyła Władysława Frasyniuka o naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 roku. Sąd pierwszej instancji uznał go za winnego. Warszawski Sąd Okręgowy uchylił jednak wyrok niższej instancji, uznając, że nieprawidłowo oceniono społeczną szkodliwość działań Frasyniuka. Wyrok jest prawomocny.
Władysław Frasyniuk w rozmowie z Onetem stwierdził, że dzisiejsze orzeczenie jest dowodem na to, że „dopóki walczysz, dopóty masz szansę na zwycięstwo”. - Nie miałem cienia wątpliwości, że to jest proces o charakterze politycznym i że jest robiony przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, który wprost stworzył naciski, żeby przymusić policjantów do złożenia zarzutów, z czego jeden z nich wysypał się w trakcie śledztwa i powiedział, że naciski były - powiedział Frasyniuk. - Ta sprawa pokazuje dług wdzięczności, jaki moje środowisko walczące o swobody obywatelskie i państwo prawa, ma wobec prawników. Wiele PiS zrobił atakując środowiska prawnicze w mediach, rysując perspektywę powrotu do PRL, gdzie polityczne władze narzucały sposób karania i statystyki, które powinny być wyrobione. Mam dług wdzięczności wobec Piotra Schramma, ale przy tej sprawie warto powiedzieć: dziękujemy wszystkim prawnikom, którzy najczęściej bezinteresownie stają w obronie naszych praw i swobód - dodał.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem mrozów i opadów śniegu. Wszystko za sprawą arktycznego powietrza, które napływa z północy Europy. Ta zimowa aura nie zostanie jednak z nami na długo.
Krztusiec, gruźlica czy grypa pokazują, że ludzkość nie jest w tej chwili w stanie powstrzymać kolejnych fal epidemicznych różnych chorób zakaźnych. Świat przez pandemię COVID-19 osłabł jako całość, jesteśmy zecydowanie mniej odporni na ataki kolejnych wirusów czy bakterii - powiedział w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Czy Europa ponownie stanie się biernym obserwatorem wielkiej gry mocarstw? – Jako obywatele świata demokratycznego konfrontowani jesteśmy z sytuacją, w której ważni, wybrani w demokratycznych wyborach politycy ignorują instytucje stworzone przez Zachód właśnie po to, żeby tej demokracji i tego pokoju bronić – mówi Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Kobiety kupują pod wpływem impulsu buty, ubrania i kosmetyki, mężczyźni elektronikę i gadżety. Ale przy większych wydatkach domowym budżetem zarządzają wspólnie - wynika z sondażu.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Agencja Reutera – powołując się na członka Partii Republikańskiej Michaela McCaula – poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji Donalda Trumpa niebawem udadzą się do Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzone będą rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Na kongres Krzysztofa Stanowskiego – dwudniową imprezę organizowana w Atlas Arenie w Łodzi, która może pomieścić 13 tys. osób – sprzedano 4,5 tys. biletów. Media zauważają, że – z uwagi na popularność dziennikarza i kontrowersje związane z jego startem w wyborach prezydenckich – spodziewano się prawdopodobnie większej frekwencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas