Aktualizacja: 02.04.2020 11:43 Publikacja: 02.04.2020 11:33
Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak
Jako literat jest zaliczany do tzw. pokolenia "Współczesności", a w swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem. Wydał m.in. zbiory opowiadań: "Ten stary złodziej" (1958), "Benek Kwiaciarz" (1961), "Silna gorączka" (1963), "Zapis" (1965), "Mizerykordia" (1971), "Książę Nocy" (1978). Był też autorem "Raportu o stanie wojennym" (cz. 1 - 1982, cz. 2 - 1983) i trzech zbiorów wspomnień o życiu w dawnej Warszawie "Powidoki" (1995, 1996, 1998). W latach 90. wydał kilka książek w satyryczny sposób ukazujących rzeczywistość społeczną Polski z okresu transformacji ustrojowej: "Homo Polonicus" (1992), "Grecki bożek" (1993), a w 2005 roku napisał książkę "Nekropolis", w której wracał do Warszawy z lat swojej młodości, dając obraz ówczesnego życia literackiego stolicy. Był autorem scenariuszy do filmów: "Meta" (1971), "Przystań" (1971) i "Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych" (1973). Na podstawie jego opowiadania powstał film "Gonitwa" (1971).
Program 2 Polskiego Radia w czwartek 2 kwietnia przypomni sylwetkę i dorobek pisarza w 85. rocznicę urodzin m.in. w audycji "Wybieram Dwójkę" (godz. 16.00-18.00), a w cyklu "Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Kwadrans bez muzyki" Adam Ferency przeczyta kolejny odcinek "Księcia nocy" warszawskiego pisarza (godz. 15.00).
A w najbliższą sobotę i niedzielę specjalny urodzinowy weekend z literaturą Marka Nowakowskiego w Dwójce - w postaci archiwalnych słuchowisk w gwiazdorskiej obsadzie aktorskiej.
4 kwietnia o godz. 15.00 wyemitowane zostanie "Miasto" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego z 2005 roku, czyli literacki portret Warszawy oparty na prozie Marka Nowakowskiego, piewcy stolicy i jej mieszkańców. Realizacja akustyczna - Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko, obsada: Marian Opania, Tomasz Zaliwski, Marek Obertyn, Kazimierz Kaczor, Adam Bauman, Zdzisław Wardejn, Henryk Talar, Lucyna Malec, Janusz Zakrzeński, Arkadiusz Bazak, Marcin Troński, Stanisław Brudny, Krzysztof Zaleski.
Ostatni tydzień stycznia upłynie jeszcze pod znakiem dodatnich temperatur. W najnowszych prognozach pogody IMGW widać jednak stopniowy, ale pewny powrót zimowej aury. Kiedy nastąpi początek ochłodzenia? Czy wrócą opady śniegu?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
26 stycznia w całej Polsce odbywają się wydarzenia zorganizowane w ramach 33. finału akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja tym razem zbiera środki na onkologię i hematologię dziecięcą.
„Jak Pani/Pana zdaniem prezydentura Donalda Trumpa wpłynie na sytuację na świecie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W miejscowości Konotopie w gminie Kikół pod Toruniem ma powstać gigantyczna figura Matki Boskiej. Ma być wyższa nie tylko od figury Chrystusa w Świebodzina, ale także od słynnej statuy w Rio de Janeiro.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Polskie konsulaty w USA są gotowe udzielić pomocy polskim emigrantom. Na razie jednak nie ma chętnych do powrotu – ustaliła „Rzeczpospolita”. Nasi rodacy wierzą, że Donald Trump wyrzuci ze Stanów tylko gangi, a Polaków oszczędzi.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Wchodząca w skład koalicji rządzącej Finlandią prawicowa, eurosceptyczna i antyimigrancka Partia Finów przed wyborami lokalnymi w kraju przedstawiła program, którego elementem jest skończenie z „perwersją” w szkołach.
Stany Zjednoczone nie nałożą sankcji i karnych ceł na Kolumbię, po tym jak południowoamerykański kraj zgodził się przyjąć deportowanych z USA imigrantów - poinformował rzecznik prasowy Białego Domu.
W wyniku ataku nożem przez pijanego mężczyznę, do którego doszło w Siedlcach, zmarł 64-letni ratownik medyczny. Do sprawy we wspólnym oświadczeniu odnieśli się minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Politycy zapowiedzieli „podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych”.
Jak zapowiedział papież Franciszek, Kościół katolicki gotowy jest zaakceptować wspólną dla wszystkich chrześcijan datę obchodów Wielkanocy.
26 stycznia w całej Polsce odbywają się wydarzenia zorganizowane w ramach 33. finału akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Fundacja tym razem zbiera środki na onkologię i hematologię dziecięcą.
Poseł PiS Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z RMF FM, że „czas funkcjonowania ministra Jacka Siewiery w Pałacu Prezydenckim powoli dobiega końca”. Czym zajmie się dotychczasowy szef BBN?
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Meksyk nie zezwolił na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego, na którego podkładzie znajdowali się deportowani ze Stanów Zjednoczonych migranci - podaje agencja Reutera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas