Aktualizacja: 21.12.2020 09:05 Publikacja: 21.12.2020 08:56
Foto: Adobe Stock
Badanie jest wynikiem współpracy trzech instytucji: Ośrodka Badania Socjologicznego Larics, rządowego Sekretariatu Stanu ds. Kultów oraz Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Rumuńskiej Akademii Nauk.
Najnowsze badania, przeprowadzone w dniach 30 listopada-7 grudnia, na 1000-osobowej w wieku co najmniej 18 lat w całym kraju, pokazały – w porównaniu z podobnymi z lutego 2019 autorstwa Narodowego Instytutu Statystyki – znaczący wzrost zaufania do Kościołów. Jeśli wtedy znajdowały się one na drugim miejscu po wojsku, mając 54,5 proc. poparcia, to obecny “barometr” pokazał już wskaźnik 71,2 proc. - Tak wysoki odsetek zaufania wiąże się z działaniami kościelnymi związanymi z pandemią – uważa biskup pomocniczy archidiecezji bukareszteńskiej Cornel Damian, stojący na czele Komisji Prawnej episkopatu rumuńskiego. W rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnej SIR podkreślił, że “w tym trudnym okresie Kościół starał się być blisko wiernych i wszystkich ludzi”.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Chasydzki rabin Zwi Kogan, który zaginął w Abu Zabi, nie żyje. Izrael twierdzi, że został on zamordowany. Wcześniej kancelaria premiera Beniamin Netanjahu potwierdziła, że Mosad prowadzi śledztwo w sprawie mężczyzny.
Centrolewicowy australijski rząd skierował do parlamentu ustawę, której celem jest wprowadzenie ograniczeń wiekowych na korzystanie z mediów społecznościowych.
Wojna Rosji z Ukrainą trwa już trzeci rok. Kreml szuka pieniędzy i planuje wydać 40 proc. budżetu na potrzeby armii. Tymczasem kraj w tym roku pobije przedpandemiczny rekord ilości zorganizowanych imprez sylwestrowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Samolot linii Southwest Airlines, przygotowujący się do startu z lotniska w Dallas, został trafiony pociskiem. Pasażerowie zostali bezpiecznie ewakuowani.
Policja ujawniła nowe informacje w sprawie incydentu, do którego doszło w sobotę na warszawskiej Pradze. "Policjant, z którego broni padł strzał, służbę w policji pełnił od ponad roku, ukończył niezbędne szkolenie i pozytywnie zdał egzaminy" – podkreślono, odnosząc się do sprawy funkcjonariusza, który śmiertelnie postrzelił kolegę podczas interwencji.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas