W Wielkiej Brytanii i Niemczech tylko jedna na dziesięć matek decyduje się urodzić dziecko dotknięte tą chorobą. W Hiszpanii aborcją kończy się 96 procent przypadków
Kandydatkę republikanów na wiceprezydenta USA w zeszłorocznych wyborach wiele osób zapamiętało także dlatego, że urodziła chłopczyka z zespołem Downa, choć wiedziała o jego upośledzeniu długo przed porodem. – Odmawiając aborcji i otaczając miłością synka, Sarah Palin dała przykład innym kobietom i rodzinom w całej Ameryce – podkreślali konserwatywni komentatorzy. Wyniki badań opublikowane w „British Medical Journal” pokazują, że Sarah Palin to wyjątek. 90 proc. Brytyjek w jej sytuacji decyduje się na aborcję. – W Wielkiej Brytanii na świat przychodzi zaledwie dwoje takich dzieci dziennie. To naprawdę niedużo – mówi Sarah Smith z Down’s Heart Group.
W Niemczech w przypadku odkrycia zespołu Downa ciążę przerywa się nawet w siódmym miesiącu. Według hiszpańskiego pisma „Medicina Clinica” aż 96 proc. spośród Hiszpanek, które dowiadują się, że urodzą dziecko z tym schorzeniem, korzysta z prawa do usunięcia płodu.
Mimo postępów nauki takich anomalii jest coraz więcej, bo kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo, a 70 proc. przypadków zespołu Downa stwierdza się u dzieci kobiet, które zaszły w ciążę po 37. roku życia. Z tego powodu, a także z racji upowszechnienia się badań prenatalnych, rośnie liczba dzieci, u których wykrywa się tę wadę w fazie życia płodowego. W Wielkiej Brytanii w latach 1989 – 1990 było ich 1075, a w latach 2007 – 2008 już 1843.
W Polsce w latach 80. tylko 5 proc. rodzących kobiet miało 35 lat lub więcej. Ostatnio – około 10 proc. – Urodzeniem dziecka z zespołem Downa kończy się jedna ciąża na 650 – 700 – mówi „Rz” prof. dr hab. med. Jacek Zaremba. – Diagnostyka prenatalna zmniejsza jednak tę częstotliwość, bo kobiety nie decydują się na urodzenie takich dzieci. Można przypuszczać, że na poród decyduje się jedna na dziesięć. Mają prawo do przerwania ciąży, gdy płód nie jest jeszcze zdolny do życia poza ich organizmem – dodaje.