Coraz więcej uchodźców, także w Polsce

Znacznie wzrosła liczba starających się o status uchodźcy w bogatych i spokojnych państwach świata – wynika z raportu ONZ. Ta tendecja dotyczy też Polski, gdzie podań było w 2013 roku o połowę więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 21.03.2014 11:00

Dzieci ujgurskie z Chin, których rodziny starały się bezskutecznie o azyl w Tajlandii

Dzieci ujgurskie z Chin, których rodziny starały się bezskutecznie o azyl w Tajlandii

Foto: AFP

Opublikowany dziś raport UNHCR (Urzędy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) informuje, że takiego wzrostu nie było od dwunastu lat.

Głównie wynika to z sytuacji w ogarniętej wojną domową Syrii. Teraz to z tego kraju pochodzi najwięcej azylantów, wcześniej na tej ponurej liście prowadził Afganistan (teraz jest na trzecim miejscu, wyprzedzany jeszcze przez Rosję).

Raport dotyczy wniosków składanych w 44 krajach – jak się je określa – uprzemysłowionych, czyli bogatych i spokojnych państwach Północy, przede wszystkim europejskich. W tych 44 krajach przyjęto ponad 612 tys. wniosków o azyl, w Europie – ponad 484 tys.

W Polsce - 13980 (52 proc. więcej niż w 2012 r.).

Najwięcej osób szuka schronienia w Niemczech (ponad 109 tys.), USA (ponad 88 tys., ale tam przede wszystkim z Chin), Francji (ponad 60 tys.) i Szwecji (54 tys.).

- Te 612 tys. osób, które złożyły wnioski w krajach bogatych, to bardzo mała część wszystkich uchodźców na świecie, bo takich jest 45,2 miliona. Ponad 90 procent uchodźców przebywa na terenie swoich krajów lub w państwach sąsiednich, których nie można zaliczyć do uprzemysłowionych. W małym Libanie jest prawie milion uchodźców z Syrii, a w Jordanii ponad pół miliona - mówi „Rz” Rafał Kostrzyński, rzecznik UNHCR.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie