Rosjanie ścigają listem gończym polskich samorządowców. Dokąd lepiej nie podróżować?

Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych wydało listy gończe za kilkoma zagranicznymi politykami, byłymi i czynnymi, oraz urzędnikami. Na liście ściganych przez Kreml znalazł się m.in. burmistrz Malborka.

Publikacja: 16.05.2024 14:18

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary zbrodniczych ideologii, niemieckiego nazizmu

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary zbrodniczych ideologii, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu w Malborku. Wcześniej w tym miejscu stał pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej.

Foto: PAP/Adam Warżawa

Na celowniku rosyjskich służb znaleźli się były szef MSW Estonii Elmar Vaher i były szef dyplomacji tego kraju Urmas Reinsalu. Powołując się na dane MSW, rosyjski dziennik „Kommiersant” podaje, że listy gończe zostały wydane również za burmistrzem litewskiej Połągi Šarunasem Vaitkusem oraz jego zastępcą. Poza tym Rosjanie ścigają burmistrza Poniewieża Rytisa Mykolasa Račkauskasa i wiceburmistrza tego litewskiego miasta. List gończy rosyjskie MSW wydało również za deputowanym łotewskiego parlamentu i byłym ministrem gospodarki Janisem Vitenbergsem.

Polscy samorządowcy również na liście poszukiwanych przez Rosję

Na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSW możemy znaleźć nazwisko burmistrza Malborka Marka Charzewskiego oraz byłego burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. Rosyjskie MSW nie zdradza szczegółów, a jedynie zaznacza, że osoby te są ściganie w ramach „sprawy karnej”.

Tymczasem główna kremlowska agencja informacyjna TASS, powołując się na rozmówców w rosyjskich organach ścigania podaje, że listy gończe zostały wydane w ramach sprawy karnej dotyczącej „niszczenia i uszkodzenia pomników żołnierzy radzieckich”.

Czytaj więcej

Młot rozbije kolejny pomnik Armii Czerwonej

Z informacji tych wynika, że do września 2023 roku rosyjski Komitet Śledczy zaocznie postawił zarzuty w tej sprawie ponad 170 obcokrajowcom, w tym obywatelom państw bałtyckich i Polski. 

Rosyjskie MSW nie publikuje pełnej listy poszukiwanych, ale można ją znaleźć za sprawą niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona. Na ujawnionej przez dziennikarzy liście zobaczymy nazwiska kilkudziesięciu europejskich polityków i urzędników ściganych przez służby rosyjskie.

Rosjanie ścigają? Są kraje, do których lepiej nie jechać

Osoba, która znalazła się na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSW, musi unikać podróży do wielu państw na świecie. W pierwszej kolejności do zaprzyjaźnionych z Rosją krajów dawnego ZSRR, które są członkami Unii Euroazjatyckiej albo Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Czyli Białoruś, Tadżykistan, Kirgizję, Kazachstan, Armenię.

Rosjanie od lat mają sprawnie funkcjonującą komunikacje z tamtejszymi służbami i w każdej chwili mogą wnioskować o ekstradycję poszukiwanej przez nich osoby. Wówczas wiele będzie zależało od szybkiej interwencji dyplomatów (np. polskich czy litewskich), ale wiele zależy też od obecności placówki dyplomatyczne (bo nie w każdym kraju jest ambasada Polski, Litwy, Łotwy czy Estonii).

Warto przemyśleć również podróże do wielu innych państw „niedemokratycznych” i prowadzących przyjazną politykę wobec Rosji. Czy podróże np. do Chin dla poszukiwanych przez Rosjan obywateli UE są bezpieczne? Pozostaje to pod dużym znakiem zapytania. 

Jak Kreml tropi swoich przeciwników za granicą?

Najlepiej obrazuje to historia znanego rosyjskiego zespołu muzycznego Bi-2 (krytykują Putina i od lat nie mieszkają w Rosji), którego członkowie w styczniu zostali zatrzymani przez policję w Tajlandii. Pretekstem było to, że mieli tam koncert nie mając lokalnego pozwolenia na pracę.

Czytaj więcej

Mściwy Kreml ściga opozycyjnych artystów. Nawet w Azji

Wówczas uaktywnili się rosyjscy dyplomacji i żądali ich deportacji do Rosji, a niektórzy politycy rosyjscy wprost wtedy mówiły, że trafią za kraty. Zostali uratowani wyłącznie dzięki temu, że kilku członków zespołu mieli obywatelstwo Izraela, a jeden posiadał australijski paszport. Interweniowały wówczas dyplomaci obu państw.

Społeczeństwo
Koniec ocieplenia już pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
WOŚP gra po raz 33. Komu w tym roku pomoże fundacja Jerzego Owsiaka?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy świat po objęciu prezydentury przez Trumpa będzie mniej bezpieczny?
Społeczeństwo
Gigantyczny pomnik Maryi ma powstać pod Toruniem. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczeństwo
Polonia w USA wierzy w łaskę Donalda Trumpa i nie chce wracać do kraju
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku