O sprawie Mariki głośno zrobiło się w lipcu, gdy nagłośnił ją Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Marika to 24-letnia aktywistka oraz studentka Politechniki Poznańskiej, która podczas Marszu Równości w 2020 roku w Poznaniu próbowała wyrwać innej osobie tęczową torbę. Zachowanie Mariki zostało zakwalifikowane jako rozbój i próba kradzieży, a ona sama została skazana przez Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto na trzy lata pozbawienia wolności.
Dlaczego Marika skorzystała z przerwy w karze?
Od roku odbywała karę, ale jej pobyt w zakładzie karnym został przerwany po decyzji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Decyzja Ziobry wywołała wielką dyskusję w mediach. Przerwa w wykonywaniu kary miała trwać do podjęcia przez prezydenta decyzji w sprawie ułaskawienia.
Czytaj więcej
Proces dyktowania przez polityków treści wyroków mocą odpowiednio wąsko sformułowanych przepisów doczeka się zwieńczenia w październiku tego roku. Wtedy wchodzi bowiem w życie wielka nowela kodeksu karnego, która jeszcze bardziej zwiąże sędziom ręce. Polemika do tekstu „Marika kontra Margot. Dlaczego te dwa wyroki tak się różnią”.
I rzeczywiście, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, Duda ułaskawił Marikę. Z jego strony internetowej wynika, że „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 8 grudnia 2023 r. zastosował prawo łaski wobec dwóch osób”. Komunikat głosi, że „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zastosował prawo łaski przez darowanie reszty kar pozbawienia wolności”, a „osoby, wobec których Prezydent RP zastosował prawo łaski były skazane za przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k. (usiłowanie dokonania rozboju)”.
Jak Andrzej Duda uzasadnia ułaskawienie?
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim względy sprawiedliwościowe i humanitarne - incydentalny charakter czynu, młody wiek w chwili jego popełnienia, wyrażenie skruchy, odbycie części kar pozbawienia wolności, zrealizowanie zobowiązań finansowych nałożonych wyrokiem przez osoby skazane” – brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta.