Gdzie najgorzej urodzić się kobietą

Sporządzony tuż przed tegorocznym Dniem Kobiet raport wskazuje, że 8 z 10 krajów, gdzie kobietom żyje się najtrudniej, to kraje afrykańskie.

Publikacja: 08.03.2016 12:53

Gdzie najgorzej urodzić się kobietą

Foto: UNHCR

Raport pod nazwą "Poverty is Sexist 2016" (Nędza ma płeć) sporządzony został przez ONE, międzynarodową organizację zajmującą się działaniami przeciwko nierównościom społecznym i skrajnemu ubóstwu.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę dane statystyczne dotyczące m.in. PKB na jednego mieszkańca, dostęp dziewcząt do nauki, do kont bankowych, odsetek pracujących kobiet w stosunku do mężczyzn, prawdopodobieństwo śmierci podczas porodu czy reprezentację kobiet w polityce.

Badania wskazały, że spośród 20 krajów, w których dziewczynkom żyje się najgorzej, 18 sklasyfikowanych jest na liście ONZ jako "najsłabiej rozwinięte kraje świata", a 13 z nich znajduje się na listach Banku Światowego jako kraje o "najbardziej niestabilnej sytuacji".

 

Jak pisze ONE na swojej stronie internetowej, nigdzie na świecie nie istnieje takie miejsce, w którym kobiety mają dokładnie takie same szanse rozwoju jak mężczyźni. Najczęściej to one żyją w skrajnym ubóstwie, jako ofiary nierówności płci.

Walka o równość płci jest zagadnieniem globalnym - czytamy. Ponad sześciu milionom kobiet odmawia się prawa do edukacji, pół miliarda kobiet nie potrafi czytać. W 155 krajach na świecie obowiązują przepisy, które dyskryminują kobiety.

W Afryce 74 procent nowych zakażeń HIV to zakażenia kobiet, 40 procent Afrykanek cierpi na anemię, która powoduje zgon 20 procent rodzących matek.

Jak pisze gromadząca 7 milionów osób ONE - dlatego niezbędna jest walka o równouprawnienie kobiet, w tym do tak podstawowych spraw jak oświata, posiadanie własności prywatnej, a nawet  do elektryczności.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie