Osoby, które przyjęły w swoich domach uciekinierów z Ukrainy, nie dostają już na nich świadczenia po 40 zł. Okazuje się jednak, że likwidacja świadczenia nie dotyczy pomocy zorganizowanej przez rząd. Punkty zbiorowego zakwaterowania prowadzone w gminach pod nadzorem wojewodów są i będą finansowane z Funduszu Pomocy nadal – tak wynika z odpowiedzi MSWiA dla „Rzeczpospolitej”.
Dlaczego? „Pomoc udzielana w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez wojewodów lub samorządy na podstawie poleceń wojewody świadczona jest na podstawie art. 12 ustawy pomocowej i nie jest ograniczona do 120 dni. Zadania nałożone w tym trybie są realizowane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i finansowane z Funduszu Pomocy” – wyjaśnia nam resort.
Tylko województwo śląskie takich obiektów ma 524 z 47,7 tys. miejsc. To bursy, akademiki, ale także hotele i pensjonaty. – Zajętych obecnie jest ok. 44 tys. 400 miejsc. Do tej pory przekazaliśmy śląskim gminom z tego tytułu 315,8 mln zł – wylicza Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.
Na Mazowszu przygotowano ponad 25,5 tys. miejsc – w hotelach, hostelach, bursach, przy Ochotniczych Strażach Pożarnych – w sumie jest ich 376, największy to Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Obecnie zajętych jest ponad 10 tys. miejsc.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował w poniedziałek do Rady Najwyższej projekt ustawy o nadaniu Polakom na Ukrainie specjalnego statusu - poinformował prezydent RP Andrzej Duda w czasie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.