UNESCO: Dziewczynki nie chodzą do szkoły, bo nie ma toalet

UNESCO wzywa rządy na całym świecie, aby uczyniły priorytet z zapewnienia dzieciom w szkołach dostępu do oddzielnych toalet dla chłopców i dziewcząt. Według UNESCO są kraje, w których jedna na dziesięć dziewcząt regularnie opuszcza lekcje w szkole z powodu miesiączki.

Aktualizacja: 08.03.2018 14:38 Publikacja: 08.03.2018 14:17

UNESCO: Dziewczynki nie chodzą do szkoły, bo nie ma toalet

Foto: 123RF

arb

UNESCO przeprowadziło badanie w 189 krajach świata w zakresie równego dostępu chłopców i dziewcząt do szkół. Raport ten opisuje "The Independent".

Z raportu wynika, że w jednym na trzy kontrolowane kraje wciąż nie ma równego dla chłopców i dziewcząt dostępu do szkół.

Jedną z barier dostępu do szkół dla dziewcząt w wielu krajach jest brak oddzielnych toalet dla chłopców i dziewcząt - przekonuje UNESCO. Zdaniem autorów raportu w 21 najbiedniejszych krajach "niewielką uwagę" przywiązuje się do problemu higieny dziewcząt w czasie menstruacji.

"Poprawienie warunków sanitarnych, by odpowiedzieć na potrzebę prywatności dojrzewających dziewcząt może wpłynąć na ich decyzje ws. edukacji" - przekonują autorzy raportu.

Dla przykładu w Bangladeszu 41 proc. dziewcząt w wieku 11-17 lat opuszcza średnio trzy dni zajęć w szkole w miesiącu z powodu miesiączki - wynika z raportu.

Z kolei w Etiopii, Kenii, Mozambiku, Rwandzie, Ugandzie i Zambii mniej niż co piąta szkoła zapewnia dzieciom oddzielne toalety dla chłopców i dziewcząt, dostęp do bieżącej wody i koszy na śmieci.

Społeczeństwo
Amerykanie mówią, czym ma zająć się Trump. Jeden temat jest dla nich najważniejszy
Społeczeństwo
Zmarła najstarsza osoba na świecie. Urodziła się, gdy na rynek trafiał Ford T
Społeczeństwo
Niezidentyfikowane drony zauważono nad portem w Danii. Policja wszczyna dochodzenie
Społeczeństwo
Niezwykłe znalezisko ukraińskich celników. Jest warte 600 tys. złotych
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Społeczeństwo
Niezłomny ksiądz skazany na Białorusi. Jako pierwszy odprawiał mszę w Katyniu