Nie zapłaciła rachunku 300 euro. 12 lat bez wody

Francuska firma wodociągowa otrzymała sądowy nakaz podłączenia bieżącej wody kobiecie, która od 12 lat z powodu niezapłaconego rachunku była jej pozbawiona.

Aktualizacja: 08.03.2018 22:02 Publikacja: 08.03.2018 21:31

Nie zapłaciła rachunku 300 euro. 12 lat bez wody

Foto: Stock Adobe

amk

Z powodu niezapłacenia rachunku w wysokości 300 euro firma wodociągowa Saura w 2005 roku odcięła wodę rodzinie w Perpignan w południowej Francji.

Po 12 latach procesów sądowych zapadł wreszcie wyrok, który samotnej matce wychowującej syna przywraca prawo do wody.

W imieniu kobiety walkę w sądach prowadziły liczne organizacje walczące o prawa człowieka, ale też stowarzyszenie zajmujące się zasobami wodnymi we Francji. Organizacje te podkreślały, że decyzja firmy godziła w prawo obywatela do użytkowania wody.

Danielle, bohaterka tej historii, po zapadnięciu wyroku mówiła mediom, że brak dostępu do bieżącej wody nie tylko wpływa na samoocenę, powodując, że człowiek czuje się gorszy od innych, ale także powoduje, że poszukiwanie wody staje się przymusem graniczącym z obsesją.

Menedżer Saury zapewnia, że odcinanie wody klientom za niepłacenie rachunków to już metoda nie stosowana od dawna, obecnie jest to wręcz zakazane.

Saura w trybie natychmiastowym ma podłączyć kobiecie wodę, a ponadto zapłacić grzywnę w wysokości 1000 euro na rzecz stowarzyszeń, które jej w imieniu występowały przed sądem.

Na tym jednak kłopoty Danielle się nie kończą. Saura oskarżyła ją o wykonanie nielegalnego połączenia z wodociągiem w okresie, gdy miała odciętą wodę. Kobieta została za to skazana na 3 miesiące aresztu, ale złożyła odwołanie.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie