Niemcy: Powstaje pierwsze przedszkole wegańskie. Wątpliwości mają nawet Zieloni

W sierpniu we Frankfurcie otwarte zostanie przedszkole Mokita - pierwsza w Niemczech taka placówka, w której dzieci nie będą karmione mięsem, jajkami i produktami mlecznymi. Koncepcja spotkała się z ostrą krytyką lokalnych polityków.

Aktualizacja: 18.03.2018 20:58 Publikacja: 18.03.2018 20:51

Niemcy: Powstaje pierwsze przedszkole wegańskie. Wątpliwości mają nawet Zieloni

Foto: adobestock

Przedszkole początkowo będzie mogło przyjąć 40 dzieci. Postawiło sobie ambitne cele - chce rozwijać wśród podopiecznych umiejętność "uwzględniania sprzecznych celów przy rozważaniu strategii działania" i "konfrontowanie swoich własnych misji i wizji z innymi".

Jednak nie misja przedszkola, a menu, którym mają być karmione dzieci, wzbudziło kontrowersje. Mali Niemcy mają przestrzegać ścisłej wegańskiej diety.

Stefan von Wangenheim z Wolnych Demokratów w rozmowie z gazetą "Frankfurter Rundschau" powiedział, że specjalista, z którym dyskutował na ten temat, ocenił wegańskie menu jako "formę przemocy fizycznej". - Gdyby rodzice wysłali swoje pociechy do przedszkola, które karmiłoby je tylko fast foodami, byłoby to dla nich tak samo niebezpieczne, jak dieta wegańska - powiedział.

Nawet partia Zielonych nie wydaje się zachwycona pomysłem. - Gdy usłyszałam o tym, prawie doznałam zawału serca - powiedziała Birgit Ross z tego ugrupowania.

Krytyczni wobec pomysłu są eksperci żywieniowi. - Jesteśmy bardzo sceptycznie nastawieni - powiedziała rzeczniczka Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego (Deutsche Gesellschaft für Ernährung - DGE) w rozmowie z portalem TheLocal.de. - Chociaż nie odrzucamy całkowicie możliwości wychowywania dzieci w diecie wegańskiej, musi to być robione przez osoby posiadające wysoki poziom wiedzy na ten temat oraz przy dodatkowym wykorzystaniu suplementów - powiedziała.

W dokumencie opublikowanym w 2016 DGE stwierdziła, że "przy diecie opartej tylko na roślinach uzyskanie lub dostarczenie odpowiedniej ilości niektórych składników odżywczych jest trudne lub niemożliwe". Towarzystwo nie zaleca też diety wegańskiej kobietom w ciąży, karmiącym piersią, niemowlętom, dzieciom i młodzieży.

Władze Frankfurtu zapowiedziały, że choć pozwolenie na otwarcie wegańskiego przedszkola zostało już wydane, będą bacznie przyglądać się działaniu placówki. Rzecznik miejskich władz oświatowych oświadczył, że dzieci w Mokita Kindergarten będą częścią badania naukowego, mającego na celu poszerzenie wiedzy na temat żywienia wegańskiego u dzieci. Najmłodsi mają być poddawani regularnym badaniom. Jeśli w ich wynikach pojawi się coś niezwykłego, wkroczyć ma miasto.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie