Aktualizacja: 06.11.2024 01:18 Publikacja: 29.12.2021 21:00
Demonstranci przed gmachem w maskach ze słynnym logo Memoriału
Foto: Natalia KOLESNIKOVA/AFP
– Cała historia z Memoriałem jest tragiczna. Nasza pierestrojka okazała się żałośnie małym łykiem wolności. I teraz wydaje się, że żadnej pierestrojki nie było. Po prostu niedźwiedź przewrócił się na drugi bok i wszystko wróciło do normy – powiedział załamany rosyjski pisarz i historyk Edward Radzinski na wieść o delegalizacji organizacji.
Pisarz nawiązał przy tym do polityki Michaiła Gorbaczowa ze schyłku lat 80. ubiegłego wieku nazywanej „pieriestrojką”, która umożliwiła m.in. powstanie i działanie Memoriału.
Prawie trzy czwarte Rosjan nie wie, co oznacza święto wprowadzone przez Władimira Putina. Ale świętują.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
IKEA zapowiedziała wpłatę na fundusz dla osób, które wykonywały pracę przymusową w czasach NRD. Firma korzystała w tym czasie m.in. z pracy więźniów politycznych. Niemieccy historycy alarmują, że podobna odpowiedzialność dotyczy też innych marek.
"Brat" został uznany przez brytyjski słownik Collinsa za słowo roku 2024. Wszystko za sprawą piosenkarki Charli XCX i jej albumu - podał brytyjski dziennik "The Telegraph".
Giganci ekranu, sportu i estrady, mistrzowie w swoim fachu. Znani, lubiani, kontrowersyjni. Alain Delon, Donald Sutherland, Franz Beckenbauer, John Mayall, Maggie Smith, Henry Kissinger. W ciągu ostatniego roku odeszły legendy świata kultury i sportu oraz ważne postacie polityki, nauki i biznesu. W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych przypominamy sylwetki zmarłych.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Białorusini wybierający się na studia do Polski przechodzą drogę przez mękę. A są tacy, którzy już się dostali na uczelnie i obawiają się skreślenia z listy studentów. Nie mogą wrócić do swojej ojczyzny, a odbijają się od drzwi urzędów w Polsce.
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
Jeden z najbogatszych Rosjan chce znów ustawiać pionki na planszy mimo trwającej wojny w Ukrainie
Choć niektóre postulaty naukowe wydają się początkowo niedorzeczne, to historia nauki dowodzi, że często mylą się ci, którzy je wyśmiewają. Tak było na przykład z teorią ruchów płyt kontynentalnych Alfreda Wegenera.
Nie pomogło skokowe podniesienie przez Bank Rosji bazowej stopy do 21 procent. Rubel ciągle traci na wartości z powodu wojny Putina i taniejącej ropy. Chiński juan jest w Rosji najdroższy od roku.
Rosyjscy śledczy ujawnili kradzież 24 moskiewskich nieruchomości ministerstwa obrony o równowartości co najmniej 28,5 mln zł. Wcześniej do aresztu trafił generał podejrzany o wymuszanie łapówek na dostawcach dla wojska. I to nie koniec korupcji w rosyjskim resorcie obrony.
– Nie jest akceptowalny fakt, że rosyjskie rakiety manewrujące krążą nad polskim niebem, zagrażają polskim obywatelom, a potem z terytorium Polski zawracają i uderzają w mieszkańców Ukrainy – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, komentując wymianę zdań między Kijowem a Warszawą o możliwości zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet.
Rok temu Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) powołała niezależny zespół do naukowego zbadania „niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych” (UAP). Nazwą tą zastąpiono kojarzący się ze zjawiskami paranormalnymi skrót UFO.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W powietrznym ataku na Charków, do którego doszło późnym wieczorem 3 listopada, rannych zostało kilkanaście osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas