Sondaż: Niemal co drugi Polak chce Ukrainy w NATO pomimo stanowiska Rosji

"Czy Pani/Pana zdaniem Ukraina powinna w przyszłości zostać członkiem NATO, nawet jeśli zaostrzyłoby to relacje między Sojuszem a Rosją?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 18.12.2021 07:10

Ukraiński żołnierz w czasie ćwiczeń rezerwy

Ukraiński żołnierz w czasie ćwiczeń rezerwy

Foto: PAP/EPA

arb

W czasie szczytu NATO w Bukareszcie z 2-4 kwietnia 2008 roku, Sojusz Północnoatlantycki potwierdził euroatlantyckie aspiracje Gruzji i Ukrainy i poinformował, że oba te kraje w przyszłości mogą stać się członkami NATO.

W ostatnich tygodniach wycofania się NATO z tego zobowiązania zaczęła żądać Rosja. Przed tygodniem MSZ Rosji w wydanym komunikacie wyraziło żądanie, by NATO wycofało się z tego zobowiązania wobec Ukrainy i Gruzji.

Komunikat miał związek z napięciem wokół Ukrainy, jakie utrzymuje się w ostatnich tygodniach. USA, NATO i Ukraina alarmują, że Rosja zgromadziła znaczne siły wokół Ukrainy, co może być zapowiedzią militarnej agresji przeciw temu państwu.

W 2014 roku Rosja anektowała Krym (aneksji nie uznała wspólnota międzynarodowa, Krym uważany jest wciąż za część terytorium Ukrainy jedynie okupowaną przez Rosję). W tym samym roku na wschodzie Ukrainy wybuchł konflikt między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Konflikt trwa do dziś, a prorosyjscy separatyści mają być nieformalnie wspierani przez Rosję (która oficjalnie temu zaprzecza).

Moskwa zapewnia, że nie planuje kolejnej agresji przeciw Ukrainie, ale jednocześnie sygnalizuje, że odpowie na domniemane ukraińskie "prowokacje", jeśli Kijów będzie chciał rozwiązać konflikt na wschodzie kraju siłowymi metodami.

Czytaj więcej

Rosja przedstawia warunki Zachodowi. Jeden dotyczy m.in. Polski

Jednocześnie Rosja sygnalizuje Zachodowi, iż chciałaby otrzymać dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa. Oczekiwania w tym zakresie zostały sprecyzowane 17 grudnia. Jak podała agencja RIA Novosti propozycje Rosji, które zostały już przekazane USA, obejmują m.in. wykluczenie dalszego rozszerzania NATO i akcesji Ukrainy do Sojuszu oraz zobowiązanie do tego, aby nie rozmieszczać dodatkowych żołnierzy i systemów uzbrojenia na terytorium państw, które nie należały do NATO przed majem 1997 roku (a więc przed przystąpieniem do NATO państw Europy środkowo-wschodniej, w tym Polski) - z wyjątkiem sytuacji, w której NATO i Rosja osiągną porozumienie co do takiego rozmieszczenia.  Ponadto NATO miałoby zobowiązać się do porzucenia wszelkich wojskowych działań na Ukrainie, w Europie wschodniej, na Kaukazie i w Azji Centralnej.

Uczestników sondażu SW Research zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Ukraina powinna w przyszłości zostać członkiem NATO, nawet jeśli zaostrzyłoby to relacje między Sojuszem a Rosją.

Na tak zadane pytanie "Tak" odpowiedziało 44,6 proc. respondentów.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 18,7 proc. ankietowanych.

36,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Przyszłe przyjęcie Ukrainy w struktury Sojuszu nawet kosztem stosunków z Federacją Rosyjską cieszy się większym poparciem mężczyzn (49%) niż kobiet (41%). Przyjęcie Ukrainy do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego mimo możliwych konsekwencji uznaje za słuszne ponad połowa (52%) respondentów, którzy ukończyli 50 rok życia i nieco wyższy odsetek (54%) badanych o dochodach mieszczących się w przedziale 1001 zł – 2000 zł. Przyjcie Ukrainy do struktur NATO mimo ewentualnych konsekwencji politycznych poparłaby częściej niż co druga osoba (51%) z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski - senior project manager w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.12-15.12.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Społeczeństwo
Kiedy wrócą opady śniegu? Najnowsza prognoza pogody IMGW na 10 dni
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego