Mistrzowie: Kołecki, Macierewicz i Rak

Artyści, dziennikarze, politycy i sportowcy odpowiadali w TVP na pytania z historii Polski lat 1914 – 1919

Publikacja: 12.11.2008 03:35

Szymon Kołecki, dwukrotny wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów, wygrał „Wielki test z historii” zorganizowany w poniedziałkowy wieczór w TVP 1. Pokonał m.in. byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, piosenkarza Michała Wiśniewskiego, dziennikarza Macieja Orłosia i bramkarza Jana Tomaszewskiego.

Równolegle z gwiazdami w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie test rozwiązywało kilkuset chętnych z całej Polski. Nagrodę główną – 50 tys. zł – zdobył Witold Więcek.

Uczestnicy testu odpowiadali na 24 pytania z historii Polski lat 1914 – 1919. – Mam nadzieję, że nie były zbyt trudne. W każdym razie nie słyszałem żadnych pretensji – mówi „Rz” prof, Wojciech Roszkowski, który wraz z prof. Pawłem Wieczorkiewiczem układał pytania.

– Bardzo trudne może nie, ale było parę podkręconych pytań, np. ilu żołnierzy liczył patrol, który jako pierwszy wkroczył do Kongresówki – mówi szef „Wiadomości” Krzysztof Rak, zwycięzca testu wśród dziennikarzy. Jak twierdzi, dobry wynik zawdzięcza m.in. współpracy z siedzącymi obok Szymonem Kołeckim i Antonim Macierewiczem. – Tworzyliśmy najlepszą szkolną ławkę na sali – żartuje.

Macierewicz, który wypadł najlepiej z polityków, nie zamierza świętować pokonania politycznych przeciwników. – Nie ma znaczenia, kto wygrał, liczy się udział – deklaruje poseł PiS. – Polacy są bardzo zainteresowani własną historią i lubią tego typu quizy. Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza.

Test był transmitowany w TVP 1 w porze najlepszej oglądalności. O sporym zainteresowaniu mogą świadczyć też kolejki, jakie ustawiały się przed aulą uniwersytecką w Krakowie.

– Liczę, że tego typu akcje zachęcą Polaków do większego zainteresowania się historią swojego kraju – podsumowuje Roszkowski.

[b]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [link=mailto:j.strozyk@rp.pl]j.strozyk@rp.pl[/link][/b]

Społeczeństwo
Przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. Zalane domy i zniszczone drogi
Społeczeństwo
Gruz w Parku Żerańskim – nowatorska koncepcja czy budowlana fuszerka?
Społeczeństwo
Pamięć żydowskich bojowników. Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim
Społeczeństwo
Donald Trump i sprawiedliwy pokój na Ukrainie? Polacy nie mają pewności
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Ilu imigrantów Niemcy cofają do Polski? Mamy pełne dane