Niemcy: burmistrz Ratyzbony walczy o krzyż

Burmistrz Ratyzbony walczy o powrót krzyża do klasy, w której na życzenie jednego z rodziców nauczycielka zdjęła religijny symbol ze ściany

Publikacja: 17.11.2010 01:10

Także Kościół jest zaniepokojony usunięciem krzyża.

Także Kościół jest zaniepokojony usunięciem krzyża.

Foto: AFP

Kierownictwo liceum imienia Świętego Alberta w Ratyzbonie – szkoła ma długą katolicką tradycję – podjęło decyzję o usunięciu krzyża ze ściany jednej z klas. Stało się to na życzenie rodzica jednego z uczniów, który stwierdził, że symbole religijne mają „zły wpływ” na jego syna.

Mężczyzna tłumaczył, że wychowuje syna w duchu ateizmu i nie życzy sobie, by był on „indoktrynowany”. Jest to rodzina, która kilka lat temu przybyła do Niemiec z – jak piszą chroniące jej tożsamość media – „anglojęzycznej zagranicy”, gdzie w szkołach „nie ma krzyży”. Mężczyzna zażądał także, by zniesiono modlitwę przed rozpoczęciem lekcji, bo robi ona jego dziecku „wodę z mózgu”.

Nauczycielka ugięła się pod presją i zdjęła krzyż. Wywołało to oburzenie burmistrza Ratyzbony i zwierzchnika szkolnictwa Gerharda Webera. Zdaniem polityka chadeckiej CSU to pogwałcenie praw większości.

– Rozumiem, że ktoś jest niewierzący. W takich przypadkach jednak powinno się liczyć to, czego chce większość. A większość rodziców chce, by w klasie wisiał krzyż – powiedział wzburzony. I dodał: – Trzeba zadać pytanie, czy ta rodzina, która dopiero od niedawna mieszka w Niemczech, nie nadużywa gościnności naszego kraju, atakując naszą, liczącą setki lat, tradycję.

Także Kościół jest zaniepokojony usunięciem krzyża. – Okazywanie swojej wiary w przestrzeni publicznej jest dozwolone. Gwarantuje nam to konstytucja, a krzyż nie obraża niewierzących – powiedział biskup Ratyzbony Gerhard-Ludwig Müller. Zarówno burmistrz, jak i Kościół domagają się interwencji bawarskiego Ministerstwa Edukacji.

Resort jednak wskazuje na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który pozwolił rodzicom ubiegać się o zdjęcie krzyża. – To się zdarza od czasu do czasu. Mówimy tu o pojedynczych przypadkach i jest to zgodne z prawem – tłumaczy rzecznik resortu Ludwig Unger.

[wyimek]Trybunał w Strasburgu orzekł, że krzyże w salach lekcyjnych naruszają wolność religijną uczniów [/wyimek]

W najbardziej katolickim z niemieckich landów wieszanie krzyży w szkołach było obowiązkowe od zawsze. W 1995 roku skarga przeciwko tym przepisom trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał zdjęcie krzyży. Bawarczycy to jednak zignorowali. Uchwalili nową ustawę, która jak poprzednia nakazuje „z szacunku wobec kultury i historii” wieszanie krzyży w szkołach. Zawiera ona jednak tzw. klauzulę sprzeciwu. Jeśli jakiś uczeń, nauczyciel bądź rodzic udowodni, że czuje się dyskryminowany, szkoła powinna krzyż usunąć.

– Trybunał w jednoznaczny sposób wzmocnił prawa niewierzących – mówi „Rz” prof. dr Udo Steiner, były sędzia trybunału i wykładowca na Uniwersytecie w Ratyzbonie. – Rozwiązanie bawarskie to próba znalezienia kompromisu pomiędzy pozytywną a negatywną wolnością religijną – dodaje. Według niego chodzi o to, by zapewnić te same prawa wierzącym i niewierzącym. – Nie zawsze się to jednak udaje. Tak jak w tym przypadku – twierdzi.

Ojciec, który domagał się usunięcia krzyża, otrzymał setki pogróżek. Według mediów mężczyzna nie ma jednak zamiaru się ugiąć.

Spór o krzyż toczy się od lat w większości krajów Europy. Ateiści coraz głośniej domagają się bowiem usunięcia symboli religijnych ze szkół. W szwajcarskim kantonie Wallis nauczyciel stracił w październiku pracę, bo zdjął krzyż ze ściany i zlikwidował poranną modlitwę. Mężczyzna złożył skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i ma dużą szansę wygrać. Trybunał orzekł bowiem w ubiegłym roku, że krzyże w klasach naruszają wolność religijną. Była to reakcja na pozew kobiety, która zażądała 5 tys. euro od rządu Włoch za „straty moralne”, które miały ponieść jej dzieci, patrząc na krzyż wiszący w klasie.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=a.rybinska@rp.pl]a.rybinska@rp.pl[/mail][/i]

Społeczeństwo
Pod młotek trafią „najlepsze skrzypce epoki”. 300-letni instrument pobije rekord?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Społeczeństwo
Zamach bombowy w Moskwie. Zginął symbol donieckiego bandytyzmu
Społeczeństwo
Kanadyjczycy gwiżdżą w czasie hymnu USA po nałożeniu na ich kraj ceł przez Trumpa
Społeczeństwo
Ilu Polaków może deportować administracja Trumpa? Tysiące nazwisk na liście
Społeczeństwo
Sondaż Pew: Polak to wciąż katolik. Laicyzacja w Polsce następuje powoli