Podważenie testamentu: nie wystarczy wskazać na wahania nastroju spadkodawcy

Osłabienie pamięci, uwagi i koncentracji oraz wahania nastroju spadkodawcy nie wystarczą, by podważyć sporządzony przez niego testament

Publikacja: 22.02.2013 16:27

Podważenie testamentu: nie wystarczy wskazać na wahania nastroju spadkodawcy

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w Złotoryi (sygn. akt I Ns 437/12)

, który orzekał w sprawie spadkowej po niezamężnej i bezdzietnej  właścicielce niedużego wiejskiego majątku, pani J.F.

Aż pięć własnoręcznych testamentów

W pierwszym, z  14 stycznia 2005 r. powołała do spadku swą siostrzenicę i wskazała, że przekazuje jej zabudowania gospodarcze z pokojami mieszkalnymi i działkę siedliskową z ogrodem 0,1344 ha.  W drugim, noszącym datę o jeden dzień późniejszą, dokładnie ten sam majątek "zapisała"  córce bratanka. W trzecim testamencie, datowanym na dzień 22 stycznia 2005 r. ponownie powołała do spadku siostrzenicę. W testamencie z listopada 2006 r., czwartym z kolei, oświadczyła, że siostrzenicy zapisuje w spadku mieszkanie z całym urządzeniem i wyposażeniem oraz zabudowania gospodarcze, działkę gruntu i działkę siedliskową, a przy tym wydziedzicza pozostałych spadkobierców. Piąty testament został sporządzony przez panią J.F. w lutym 2009 r. i treścią odpowiadał testamentowi nr 4. Opisany w testamentach majątek wyczerpywał prawie cały spadek.

Zmarła zostawiła także dla siostrzenicy list z adnotacją "po śmierci", który zawierał jej dyspozycje co do nagrobka, mszy kościelnych oraz informował o miejscu przechowywania testamentów i pieniędzy.

Siostrzenica wystąpiła o stwierdzenie nabycia spadku po ciotce, ale jej prawa do spadku podważył jeden z braci zmarłej.  Domagał się stwierdzenia nabycia spadku na podstawie przepisów ustawy, gdyż uważał, że w czasie sporządzania testamentów jego siostra mogła znajdować się w stanie wyłączającym świadomość lub swobodę powzięcia decyzji i wyrażenia woli.

Starszy i schorowany, lecz nadal świadomy

W przeprowadzonym postępowaniu dowodowym sąd ustalił, że obie powołane w testamentach kobiety pomagały spadkodawczyni za jej życia i mieszkały z nią w różnym czasie. J. F. chorowała na nowotwór, przeszła chemioterapię i zabieg chirurgiczny, przyjmowała morfinę. Była osłabiona fizycznie, chociaż samodzielnie radziła sobie z potrzebami życia codziennego. Czuła się zagubiona, miała osłabioną pamięć, uwagę i koncentrację, a jej procesy poznawcze przebiegały wolniej. Zwykła przy tym zmieniać zdanie i pisać testamenty pod wpływem chwili, ale - jak stwierdził sąd - w każdym z tych wypadków działała w warunkach zachowanej świadomości oraz swobody powzięcia decyzji i wyrażenia woli.

- Spadkodawczyni nie była osobą chorą psychicznie, upośledzoną, uzależnioną ani otępiałą w stopniu, który rzutowałby na jej zdolność do świadomego i swobodnego podejmowania aktów wolicjonalnych. Mimo starczego wieku i problemów ze zdrowiem, zdawała sobie sprawę z faktu sporządzenia testamentów określonej treści i miała zachowaną wewnętrzną swobodę testowania – uznał sąd po przesłuchaniu innych krewnych oraz wysłuchaniu opinii biegłych z zakresu psychiatrii i psychologii.

Zdaniem sądu ani osłabienie pamięci, uwagi i koncentracji, ani wahania nastroju spadkodawcy, który jest osobą starszą, nie stanowią wystarczającej podstawy do stwierdzenia nieważności jego testamentu na podstawie art. 945 § 1 k.c., jeżeli spadkodawca zdawał sobie sprawę z faktu sporządzenia testamentu określonej treści i miał zachowaną wewnętrzną swobodę testowania.

Te ustalenia i wnioski doprowadziły sąd do stwierdzenia nabycia spadku po zmarłej na podstawie testamentu własnoręcznego z lutego 2009 r. przez siostrzenicę zmarłej.

Tak wynika z postanowienia Sądu Rejonowego w Złotoryi (sygn. akt I Ns 437/12)

, który orzekał w sprawie spadkowej po niezamężnej i bezdzietnej  właścicielce niedużego wiejskiego majątku, pani J.F.

Pozostało 94% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Bank dostanie pozew, frankowicz zapomni o ratach. Co jeszcze zmieni ustawa?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo dla Ciebie
Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje