Czy teściowie dziedziczą po zięciu lub synowej? I odwrotnie? Tylko w jednym przypadku

Teściowie, zięć czy synowa to członkowie rodziny. Jak jednak takie powinowactwo wpływa na dziedziczenie? Czy można dziedziczyć po teściach, a teściowie po synowej lub zięciu?

Publikacja: 13.10.2024 13:33

Czy ustawa przewiduje dziedziczenie po teściach?

Czy ustawa przewiduje dziedziczenie po teściach?

Foto: Adobe Stock

O tym, jak rozdzielony i komu przekazany zostanie majątek zmarłej osoby, decyduje w pierwszej kolejności testament. Jeśli jednak nie został on sporządzony lub wymienieni w nim spadkobiercy odmówili przyjęcia spadku, wówczas korzysta się z przepisów Kodeksu cywilnego.

Kiedy dziedziczy się po teściach, zięciu lub synowej?

Teściowie, zięć i synowa należą do I grupy podatkowej w przypadku podatku od spadków i darowizn. W grupie tej znajduje się również między innymi małżonek, wstępni czy zstępni. To może sugerować, że w związku z tym teściowie, zięć i synowa to na tyle bliski stopień powinowactwa, że mogą po sobie dziedziczyć.

Rzeczywiście istnieje możliwość, w której teściowie mogą dziedziczyć po synowej lub zięciu i odwrotnie – zięć lub synowa mogą dziedziczyć po teściach. Dzieje się tak w przypadku spisania testamentu. Jeżeli spadkodawca ustanowi swojego zięcia, synową lub teściów spadkobiercami, tak właśnie się stanie. Również udział spadkowy będzie zgodny z tym dokumentem.

W przypadku testamentowego dziedziczenia warto pamiętać o możliwości zapłacenia zachowku innym członkom rodziny, jeśli zostali oni pominięci w testamencie lub ich udział w spadku jest mniejszy, niż miałoby to miejsce w przypadku dziedziczenia ustawowego.

Czytaj więcej

Kto dziedziczy, gdy nie ma testamentu? Co w przypadku separacji lub rozwodu?

Kolejność ustawowa dziedziczenia: Czy przepisy zawierają teściów, synową lub zięcia?

Jak jednak wygląda dziedziczenie przez teściów, zięcia lub synową w przypadku kolejności ustawowej, jeżeli nie został sporządzony testament? W tym przypadku o tym, kto dziedziczy, decyduje Kodeks cywilny.

Stanowi on, że w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Jeśli dzieci nie dożywają otwarcia spadku, wówczas przypada on ich dzieciom, a także odpowiednio dalszym zstępnym. Następnie do spadku powołani się w przypadku braku zstępnych osoby zmarłej – jej rodzice. Jeśli spadkodawca nie ma dzieci ani małżonka, to rodzicom przypada cały spadek, a jeśli jedno z rodziców nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego udział spadkowy dziedziczą zstępni, czyli rodzeństwo spadkodawcy. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyje otwarcia spadku, udział spadkowy przypada jego zstępnym. W przypadku braku małżonka spadkodawcy oraz innych krewnych, to ustawowo dziedziczą wówczas dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku. Natomiast w razie braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa oraz wstępnych, dziedziczyć mogą także dziadkowie spadkodawcy (lub ich zstępni, jeśli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku). Po osobach przysposabiających dziedziczą osoby przysposobione.

Jeżeli żadna osoba z wymienionych nie występuje, spadkodawca nie ma małżonka, krewnych i dzieci małżonka, to wówczas jego majątek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub Skarb Państwa, jeśli nie da się ustalić miejsca zamieszkania bądź znajdowało się ono za granicą.

Czytaj więcej

Zachowek dla pominiętych w testamencie. Ile wynosi i jak go podwyższyć?

Jak więc wskazują powyższe przepisy, teściowie, zięć oraz synowa nie dziedziczą ustawowo.

Czy spadek wchodzi do wspólnego majątku małżonków?

Warto odpowiedzieć również na pytanie, czy jeśli mąż lub żona odziedziczą spadek po swoich rodzicach, to wchodzi on do wspólnego majątku małżonków. Jak stanowi art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca/darczyńca inaczej postanowił, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Tym samym dziedziczenie po teściach jest możliwe jedynie w przypadku odpowiedniego zapisu w testamencie.

O tym, jak rozdzielony i komu przekazany zostanie majątek zmarłej osoby, decyduje w pierwszej kolejności testament. Jeśli jednak nie został on sporządzony lub wymienieni w nim spadkobiercy odmówili przyjęcia spadku, wówczas korzysta się z przepisów Kodeksu cywilnego.

Kiedy dziedziczy się po teściach, zięciu lub synowej?

Pozostało 92% artykułu
Bezpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna. Eksperci podzieleni ws. porad prawnych na odległość
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo w Polsce
Sąd ukarał Klaudię El Dursi za szalony rajd po autostradzie A2