Skarbówka korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o rodzinnych darowiznach. Zgadza się na zwolnienie z daniny, jeśli pieniądze wpłyną na rachunek. Nawet jeśli nie należy do obdarowanego, tylko do jego rodziców.
Czytaj także: Rodzinna darowizna może być podatkową pułapką
Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dotyczy dziewczyny, która ma dostać darowiznę od dziadków mieszkających w Niemczech. Pieniądze wpłyną na rachunek jej rodziców.
Dlaczego? Otóż oferowane przez banki rachunki dla dzieci nie są atrakcyjne przy większych kwotach. Ograniczają się do działalności lokacyjnej, przy czym nie ma gwarancji ochrony zgromadzonych środków. Dlatego z dziadkami uzgodniono, że pieniędzmi będą zarządzać, także je inwestując, rodzice. Z córką rozliczą się, gdy stanie się pełnoletnia.
Czy darowizna jest zwolniona z podatku? Warunkiem ulgi dla kwot powyżej 9637 zł jest przekazanie pieniędzy na rachunek nabywcy. We wniosku o interpretację podkreślono, że ten warunek jest spełniony także wtedy, gdy środki wpłyną na konto rodzica. Jest on przedstawicielem ustawowym dziecka, czyli osobą, która zgodnie z prawem zarządza jego majątkiem. Tak wynika z art. 101 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.