Czy potrzebna jest zgoda właścicieli gruntów na nadanie nazwy drogi

Uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej lub zmiany jej nazwy podejmuje rada gminy. Jednak przed jej podjęciem zobowiązana jest uzyskać pisemną zgodę wszystkich właścicieli gruntów, na których ta droga jest usytuowana.

Publikacja: 02.04.2018 11:00

Czy potrzebna jest zgoda właścicieli gruntów na nadanie nazwy drogi

Foto: AdobeStock

Drogami wewnętrznymi są drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg (art. 8 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).

Podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych należy do wyłącznej właściwości rady gminy (art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Jednak podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej uzależnione jest od uzyskania zgody właścicieli działek, na których jest ona zlokalizowana.

Uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej podejmuje rada gminy po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona usytuowana (art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych). Zatem zgoda właścicieli musi być pisemna i jej uzyskanie musi nastąpić przed podjęciem przez radę stosownej uchwały.

Podkreślić należy, że nieuzyskanie wymaganej zgody skutkuje nieważnością uchwały. Potwierdził to wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 14 marca 2018 r. (sygn. akt NPII.4131.1.108.2018) w którym określił, że „organ stanowiący gminy posiada kompetencję w zakresie nadania nazwy zarówno drodze publicznej jak i drodze wewnętrznej. Jednakże w odniesieniu do drogi wewnętrznej wymagana jest wyrażona na piśmie zgoda właścicieli terenów, na których zlokalizowana jest droga. Natomiast niedopełnienie wymogu uzyskania pisemnych zgód, o których mowa powyżej skutkuje koniecznością stwierdzenia nieważności aktu organu stanowiącego gminy, z uwagi na brak wypełnienia procedury wynikającej z przepisu art. 8 ust. 1a ustawy".

Również uzyskanie ustnej zgody nie rodzi skutków prawnych, potwierdził to wojewoda wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 2 lutego 2010 r. (sygn. akt Nr KN.Pi.-3.0911-20/10) w którym wskazał, że „uzyskanie od właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowana jest droga wewnętrzna, zgody ustnej na nadanie nazwy drodze, nie wywołuje żadnych skutków prawnych".

Należy zaznaczyć, że pisemna zgoda właścicieli terenów na których zlokalizowana jest droga wewnętrzna wymagana jest nie tylko w przypadku nadania nazwy drodze, ale także w razie zmiany jej nazwy (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zachodniopomorskiego z 26 stycznia 2016 r., sygn. akt NK.3.4131.17.2016.KN). Podobne stanowisko przyjął wojewoda podkarpacki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 21 lipca 2015 r. (sygn. akt P-II.4131.2.87. 2015) w którym uznał, że „rada gminy nieposiadająca pisemnej zgody właścicieli dróg wewnętrznych na zmianę nazw poszczególnych ulic, podejmując uchwałę w sprawie nadania tym ulicom nazw, wbrew jednoznacznej normie prawnej zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, narusza ten przepis".

podstawa prawna: art. 8 ust. 1 i 1a ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2222 ze zm.)

podstawa prawna: art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1875 ze zm.)

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce