Drogami wewnętrznymi są drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg (art. 8 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).
Podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych należy do wyłącznej właściwości rady gminy (art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Jednak podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej uzależnione jest od uzyskania zgody właścicieli działek, na których jest ona zlokalizowana.
Uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej podejmuje rada gminy po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona usytuowana (art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych). Zatem zgoda właścicieli musi być pisemna i jej uzyskanie musi nastąpić przed podjęciem przez radę stosownej uchwały.
Podkreślić należy, że nieuzyskanie wymaganej zgody skutkuje nieważnością uchwały. Potwierdził to wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 14 marca 2018 r. (sygn. akt NPII.4131.1.108.2018) w którym określił, że „organ stanowiący gminy posiada kompetencję w zakresie nadania nazwy zarówno drodze publicznej jak i drodze wewnętrznej. Jednakże w odniesieniu do drogi wewnętrznej wymagana jest wyrażona na piśmie zgoda właścicieli terenów, na których zlokalizowana jest droga. Natomiast niedopełnienie wymogu uzyskania pisemnych zgód, o których mowa powyżej skutkuje koniecznością stwierdzenia nieważności aktu organu stanowiącego gminy, z uwagi na brak wypełnienia procedury wynikającej z przepisu art. 8 ust. 1a ustawy".
Również uzyskanie ustnej zgody nie rodzi skutków prawnych, potwierdził to wojewoda wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 2 lutego 2010 r. (sygn. akt Nr KN.Pi.-3.0911-20/10) w którym wskazał, że „uzyskanie od właścicieli nieruchomości, na których zlokalizowana jest droga wewnętrzna, zgody ustnej na nadanie nazwy drodze, nie wywołuje żadnych skutków prawnych".