Wójt wymierza podatek na podstawie danych z ewidencji

Podatek ustalany jest przy zastosowaniu obowiązujących stawek i na podstawie danych z ewidencji. Jeśli ulegną one zmianie i ma to wpływ na wymiar podatku, konieczne jest wznowienie postępowania i wydanie nowej decyzji

Publikacja: 23.02.2009 06:46

Wójt wymierza podatek na podstawie danych z ewidencji

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Tak wynika z wyroku [b]WSA w Kielcach z 22 stycznia 2009 r. (I SA/Ke 404/08)[/b].

[b]Jaki jest problem[/b]

Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wójta gminy ustalającą zobowiązanie podatkowe (w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym). Podatnik twierdził, że nie kwestionuje obowiązku zapłaty podatku, lecz jego kwotę. Ustalone zobowiązanie przekracza bowiem płacone dotychczas. Z decyzji kolegium wynikało, że organ podatkowy nie ma możliwości przyjęcia do wymiaru podatku odmiennych danych od tych, które wynikają z ewidencji gruntów prowadzonej przez starostwo powiatowe. Organy podatkowe związane są danymi wynikającymi z ewidencji gruntów. Dopóki te dane nie ulegną zmianie, nie będzie możliwe inne opodatkowanie gruntów. Poza tym o wysokości podatku decyduje powierzchnia nieruchomości, ich przeznaczenie oraz wysokość stawek uchwalonych przez radę gminy.

Decyzję tę podatnik zaskarżył do WSA.

[b]Skąd to rozstrzygnięcie[/b]

Sąd stwierdził, że organ pierwszej instancji zastosował prawidłowe stawki podatku do poszczególnych przedmiotów opodatkowania. Stawki dla tego podatku wynikają z prawomocnego i obowiązującego powszechnie na terenie gminy aktu prawa miejscowego wiążącego swą treścią organy podatkowe orzekające w sprawie. Zgodnie zaś z prawem geodezyjnym i kartograficznym dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków są podstawą wymiaru podatków, w tym podatku od nieruchomości. Dane te mają walor dokumentu urzędowego, a zatem stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Oznacza to, że w każdym wypadku powzięcia przez organ podatkowy informacji o nowych okolicznościach faktycznych dotyczących opodatkowanej nieruchomości lub jej części, mających wpływ na wymiar podatku, organ musi wznowić postępowanie wymiarowe i wydać nową decyzję podatkową. Jest zobligowany do podjęcia takiego działania treścią obowiązujących przepisów prawa.

[wyimek]Podstawą wymiaru podatku są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostwa powiatowe[/wyimek]

W rozpatrywanej sprawie istotne dla wymiaru podatków dane wynikały z wypisu rejestru gruntu za 2008 r. Odpowiadają one danym z zaskarżonej decyzji. W związku z tym organy podatkowe pierwszej i drugiej instancji ustaliły łączne zobowiązanie pieniężne na 2008 r. dla skarżącego według aktualnych danych ewidencyjnych.

Zdaniem sądu działania podjęte przez organy orzekające były prawidłowe, dlatego nie można się zgodzić z zarzutami skargi skierowanymi przeciwko zaskarżonej decyzji.

Tak wynika z wyroku [b]WSA w Kielcach z 22 stycznia 2009 r. (I SA/Ke 404/08)[/b].

[b]Jaki jest problem[/b]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce