Informacje o gruntach i budynkach znajdują się m.in.: w ewidencji gruntów i budynków, bazach danych o ochronie środowiska, o ochronie zabytków, o funkcjach gospodarczych budynków.
– Niestety, bardzo często nie są one źródłem rzetelnej wiedzy o danej nieruchomości – mówi Anna Wieczorek, ekspert centrum. – Nie są bowiem na bieżąco aktualizowane. Brakuje też wymiany informacji pomiędzy urzędami, nie dochodzi więc do weryfikacji wprowadzonych danych. Ma to istotny wpływ na rynek nieruchomości. Utrudnia bowiem uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także wydawanie wszelkiego typu decyzji niezbędnych do załatwienia formalności budowlanych, np. warunków zabudowy. Często też samo sprostowanie nieprawdziwych informacji zabiera wiele czasu i wymaga postępowań sądowych.
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha [b]wyjściem z tej sytuacji może być wprowadzenie zintegrowanego systemu informacji o przestrzeni. [/b]
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu została uchwalona ustawa, która dotyczy wprowadzenia unijnej dyrektywy Inspire. Dzięki temu zaczął powstawać już w Polsce geoportal, na którym będą gromadzone wszelkie dane przestrzenne o nieruchomościach i z którego mogą korzystać także różne urzędy.
– Pod warunkiem jednak, że przyłożymy się do tego i zrobimy to dobrze – dodaje Andrzej Sadowski.