Tak wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 4 listopada 2011 r. (sygnatura akt III SA/Kr 839/11).
Sąd rozpatrywał skargę, którą imieniu swoim i mieszkańców osiedla zlożył jeden z nich, pan S.C. Dotyczyła uchwały rady miejskiej w B. w sprawie ustanowienia na terenie gminy specjalnej strefy ekonomicznej. S.C. wskazał iż zgoda rady miejskiej na utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej narusza interes prawny mieszkańców osiedla wynikający z prawa swobody działalności gospodarczej oraz z prawa do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania. Wskazał też, że działalność planowana na terenie sse będzie szkodliwa dla zdrowia mieszkańców osiedla.
WSA odrzucił skargę z dwóch powodów. Po pierwsze stwierdził, że S.C. nie wykazał istnienia interesu prawnego potrzebnego do zaskarżenia uchwały.
- Kryterium "naruszenia interesu prawnego", na którym oparta jest legitymacja do wniesienia skargi na uchwałę lub zarządzenie organu gminy oznacza, że akt ten musi naruszać interes prawny skarżącego, który musi być własny, indywidualny i oparty o konkretny przepis prawa powszechnie obowiązującego – przypomniał WSA.
Jego zdaniem grupa mieszkańców może zaskarżyć uchwałę gminy tylko wtedy, gdy wykaże, że uchwała ta narusza interes prawny każdego członka tej grupy z osobna. Ogólne stwierdzenia o naruszeniu prawa swobody działalności gospodarczej czy ochrony zdrowia nie wystarczą.