Zdrowotne mapy NFZ zupełnie na nowo

Zabiegi zakontraktowane przez NFZ mają odpowiadać rzeczywistym potrzebom mieszkańców. Resort zdrowia chce, by mapy zdrowotne nie pozostały tylko na papierze.

Publikacja: 03.09.2020 07:42

Zdrowotne mapy NFZ zupełnie na nowo

Foto: Adobe Stock

– To prawdziwa rewolucja – mówi o zapisach projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych dr Marcin Pakulski, były prezes NFZ. W dokumencie, który trafił w środę do konsultacji publicznych, czytamy, że choć mapy potrzeb zdrowotnych mieszkańców na danym terenie zostały przygotowane solidnie, ich zapisów nie udało się wcielić.

– Teraz dzięki noweli o świadczeniach i wcześniejszej ustawie pionizującej NFZ, która weszła już w życie, rzeczywiście będzie można zaplanować politykę zdrowotną zarówno na poziomie województw, jak i całego kraju – mówi Marcin Pakulski.

Czytaj także: Lekarze i pielęgniarki mają sami płacić za testy na koronawirusa

Projekt przewiduje ustalanie krajowych i wojewódzkich „planów transformacji" systemu ochrony zdrowia, które przygotują krajowa i wojewódzka rada ds. potrzeb zdrowotnych. Plan krajowy ma uwzględniać problemy zdrowotne i wyzwania systemu opieki zdrowotnej wymagające działań koordynowanych na poziomie ponadregionalnym, ustalenie harmonogramu działań i ich wstępnego kosztorysu, a także wskaźniki działań.

– Projekt jest świetny, jednak diabeł tkwi w szczegółach – ostrzega były prezes NFZ. Chodzi mu o ekspertów, którzy będą zasiadać w radach. – To muszą być niezależni specjaliści, którzy wskażą rzeczywiste potrzeby mieszkańców oraz optymalne sposoby rozwiązywania problemów zdrowotnych i potrzeb mieszkańców, a nie będące wynikiem kompromisu różnych grup interesu.

W skład Wojewódzkiej Rady Ds. Potrzeb Zdrowotnych mają wchodzić przedstawiciele: wojewody, marszałka województwa, lokalnego oddziału funduszu, konwentu powiatów, wojewódzkiego sanepidu, rzecznika praw pacjenta, NIZP-PZH oraz przedstawiciel ministra zdrowia. Radę krajową stanowią osoby wskazane przez ministra.

Zdaniem ekspertów, ambitny plan nie powiedzie się bez zmiany koszyka świadczeń gwarantowanych, umożliwiającej np. zastąpienie świadczeń szpitalnych ambulatoryjnymi (udzielanymi w przychodniach) czy przekształcanie szpitali powiatowych w placówki specjalizujące się w zabiegach jednego dnia.

Dotychczasowe mapy potrzeb zdrowotnych utworzone na podstawie analiz epidemiologicznych i analiz świadczeń jasno wskazywały na potrzebę zastąpienia części hospitalizacji leczeniem w przychodniach czy placówkach jednego dnia. Zmian jednak nie wprowadzono.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku