Dochodzenie roszczeń majątkowych możliwe jest nie tylko w postępowaniu cywilnym. Wytoczenie powództwa cywilnego – tzw. powództwa adhezyjnego – może nastąpić także w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 62 kodeksu postępowania karnego pokrzywdzony może, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, wytoczyć przeciw oskarżonemu powództwo cywilne w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.
Pokrzywdzonym przestępstwem może być nie tylko osoba fizyczna, ale też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej (art. 49 § 2 kodeksu postępowania karnego). Powództwo adhezyjne może zatem wytoczyć także gmina, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo i jest pokrzywdzona.
Na wytoczenie swojego powództwa gmina ma czas najpóźniej do rozpoczęcia przewodu sądowego. Zgodnie z art. 385 procedury karnej przewód sądowy rozpoczyna odczytanie aktu oskarżenia. Powództwo takie może oczywiście zostać wytoczone wcześniej. Jeżeli nastąpi to na etapie postępowania przygotowawczego, to pozew załączany jest do akt. Postanowienie co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu aktu oskarżenia, ale za dzień zgłoszenia roszczenia uważa się wówczas dzień złożenia powództwa. Może to mieć znaczenie dla przedawnienia roszczeń czy daty liczenia odsetek. W przypadku umorzenia lub zawieszenia postępowania przygotowawczego gmina może żądać przekazania sprawy sądowi właściwemu do rozpoznawania spraw cywilnych. Musi to jednak uczynić najpóźniej w terminie 30 dni od daty doręczenia jej postanowienia w przedmiocie umorzenia lub zawieszenia postępowania.
Sąd podejmuje decyzje
O przyjęciu powództwa decyduje sąd. Zgodnie z art. 65 kodeksu postępowania karnego sąd, przed rozpoczęciem przewodu sądowego, odmawia przyjęcia powództwa cywilnego, jeżeli:
- z mocy przepisu szczególnego jest ono niedopuszczalne;