25 czerwca 2015 r. Sejm rozpatrzył 18 poprawek Senatu do tekstu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym odrzucając tylko jedną z nich.
Wśród przyjętych poprawek najważniejsze znaczenie ma wprowadzająca trzyletni termin obowiązywania aktów prawa miejscowego ustanowionych przez rady łączących się gmin i powiatów. Oznacza ona, że takie prawo miejscowe - np. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą obowiązywały jedynie przez 3 lata od dnia połączenia. W konsekwencji organy powstałej w wyniku połączenia jednostki samorządu terytorialnego będą musiały w tym okresie opracować i uchwalić je na nowo.
Za przyjęciem takiego rozwiązania opowiadało się Biuro Legislacyjne Sejmu wskazując, że sprzyja ono bezpieczeństwu obrotu prawnego. jedyne zastrzeżenie Biura dotyczyło tego, czy termin trzyletni jest wystarczający, aby rada nowej gminy (powiatu) zdołała uchwalić na nowo wszystkie akty prawa miejscowego.
Zmianę tą poparło także Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które było autorem projektu nowelizacji.
– Jesteśmy zdania, że poprawka senacka jest racjonalna – mówi Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji. –Jeżeli władze powstałej po połączeniu jednostki zechcą zabrać się do zmiany np. planów miejscowych, czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to nie ma najmniejszych problemów, aby w tym trzyletnim terminie się zmieściły - przekonuje minister Wójcik.