Od Nowego Roku w Polsce będzie więcej miast

1 stycznia 2025 r. przybędzie siedem nowych miast, będzie też szereg zmian granic między gminami i jeszcze więcej zmian nazw miejscowości.

Publikacja: 31.12.2024 10:54

Od 1 stycznia 2025 r. przybędzie siedem nowych miast w Polsce.

Od 1 stycznia 2025 r. przybędzie siedem nowych miast w Polsce.

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2025 r. status miasta uzyskują Końskowola, Kurów i Wąwolnica w powiecie puławskim w województwie lubelskim; Kazanów w powiecie zwoleńskim w woj. mazowieckim; Kobylnica w powiecie słupskim na Pomorzu, Sobków w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim oraz Zaniemyśl w powiecie średzkim w Wielkopolsce. Tym sposobem liczba miast w Polsce wzrośnie do 1020.

Czy uzyskanie statusu miasta coś daje?

Uzyskanie statusu miasta, który nadaje Rada Ministrów, nie przyznaje miejscowości specjalnych uprawnień. Często zostają one w unii samorządowej, tworząc gminę miejsko-wiejską. Jest to więc głównie nawiązanie do dawnej, często świetlanej przeszłości.

Utrata praw miejskich za wsparcie powstania

Wiele z tych miejscowości utraciło prawa miejskie wskutek przejściowego upadku gospodarczego (wojny, epidemie), a jeszcze częściej w ramach represji, np. za wsparcie powstania styczniowego.
Tak było np. z Wąwolnicą, o której wspomina rękopis z 1027 r. przechowywany w klasztorze na Świętym Krzyżu. Przed 1370 r. uzyskała ona prawa miejskie magdeburskie, stając się na kilka wieków miastem królewskim. Po upadku PRL wiele takich miejscowości, zwykle siedzib gmin, odbudowało miejską infrastrukturę: ulice, wodociągi, kanalizację, a poprzez uzyskanie statusu miasta chcą lepiej wyeksponować się na rynku turystycznym i biznesowym.

Czytaj więcej

Nowe miasta w Polsce od 1 stycznia 2024 r.

Liczba mieszkańców nie ma znaczenia

Dość liberalnie podchodzi się zaś od kilku lat do liczby mieszkańców nowego miasta i często nie liczy ono nawet 1000 mieszkańców. Ustanowienie nowego miasta wiąże się z ustaleniem jego granic z dokładnością do działki geodezyjnej, a przy noworocznej okazji dokonuje się korekt, między innymi między gminami, zwykle przez włączenie terenów wiejskich do miasta, choć zdarzają się również ruchy w przeciwną stronę.

Zmieniają się też nazwy miejscowości

Więcej, bo ponad 400 noworocznych zmian, dotyczy ustalenia lub zmiany nazw miejscowości lub ich statusu: czy to np. osada, czy kolonia. Około 150 nazw usunięto z urzędowego spisu – niektóre zostały wchłonięte przez inne miejscowości, ale na mapach i w lokalnym użyciu długo mogą jeszcze być żywe. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wszelkie zmiany w zakresie podziału terytorialnego państwa na szczeblu gminnym następują w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a w zakresie nazw miejscowości – w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najczęściej inicjują je mieszkańcy i lokalne samorządy, wtedy przeprowadzane są konsultacje społeczne. Nierzadko ich propozycje spotykają się z oporem mieszkańców, którzy wolą mieszkać w podmiejskiej miejscowości czy używać jej starej nazwy. Na szczeblu powiatowym w tym roku nie znalazł akceptacji wniosek Rady Powiatu Wałbrzyskiego o zmianę jego nazwy na Powiat Sudecki, aby jednoznacznie identyfikować jego obszar z pasmem Sudetów, jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski, a nie wyłącznie z Wałbrzychem. Pojawiły się jednak w tym regionie sprzeciwy, że na obszarze Sudetów leży osiem powiatów oraz dwa miasta na prawach powiatu, i wszystkie one stanowią powiaty sudeckie.

Nowe miasta na mapie Polski od 1 stycznia 2025 r.

  • Końskowola – w gminie Końskowola, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Kurów – w gminie Kurów, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Wąwolnica – w gminie Wąwolnica, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
  • Kazanów – w gminie Kazanów, w powiecie zwoleńskim, w województwie mazowieckim;
  • Kobylnica – w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim;
  • Sobków – w gminie Sobków, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
  • Zaniemyśl – w gminie Zaniemyśl, w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia RM z 30 lipca 2024 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (DzU z 2024 r. poz. 1152)

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych ( DzU z 2024 r., poz. 1931)

1 stycznia 2025 r. status miasta uzyskują Końskowola, Kurów i Wąwolnica w powiecie puławskim w województwie lubelskim; Kazanów w powiecie zwoleńskim w woj. mazowieckim; Kobylnica w powiecie słupskim na Pomorzu, Sobków w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim oraz Zaniemyśl w powiecie średzkim w Wielkopolsce. Tym sposobem liczba miast w Polsce wzrośnie do 1020.

Czy uzyskanie statusu miasta coś daje?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay