Życzliwy nie otrzyma odpowiedzi

Organem właściwym do rozpatrzenia zażaleń na działalność wójta jest rada gminy, a nie jej przewodniczący, dlatego o pozostawieniu jej bez rozpatrzenia decyduje organ stanowiący, a nie jego przewodniczący

Publikacja: 06.03.2009 07:00

Życzliwy nie otrzyma odpowiedzi

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Przewodniczący rady po otrzymaniu skargi powinien na najbliższej sesji wprowadzić jej rozpatrzenie do porządku obrad. Odpis skargi powinien zostać dołączony do materiałów dla radnych.

[srodtytul]Wymagania formalne[/srodtytul]

Zanim jednak pismo trafi pod obrady rady, trzeba je prawidłowo – jako skargę – zakwalifikować. Pomocny w tym będzie art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z jego treścią przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo ich pracowników. Skarga może również dotyczyć naruszenia praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw.

Jeżeli z treści skargi lub wniosku nie można należycie ustalić ich przedmiotu, wzywa się wnoszącego skargę lub wniosek do złożenia, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, wyjaśnienia lub uzupełnienia, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie skargi lub wniosku bez rozpoznania.

[srodtytul]Konsekwencje braku podpisu[/srodtytul]

Szczegółowe zasady rozpatrywania skarg określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. Zgodnie z treścią jego § 5 można je wnosić pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu. W tym ostatnim przypadku powinien on zostać podpisany zarówno przez zgłaszającego, jak i przez pracownika (np. urzędu), który ten protokół sporządził. Zamieszcza się w nim również datę przyjęcia skargi, imię, nazwisko (nazwę) i adres zgłaszającego.

Skargi niepodpisane, czyli niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego, pozostawia się bez rozpatrzenia (§ 8 rozporządzenia w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg). Jest to czynność materialno-techniczna.

Czy można zatem uznać, że o pozostawieniu takiej skargi bez rozpatrzenia może zadecydować przewodniczący rady? Moim zdaniem nie, a przemawiają za tym następujące argumenty. Po pierwsze skargi na działalność wójta rozpatruje rada gminy (art. 229 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link]). Po drugie, jak wynika z art. 223 § 1 k.p.a., skargi rozpatrują w ramach swoich właściwości organy, m.in. organy samorządu terytorialnego.

[b]Ponieważ przewodniczący rady gminy nie jest organem tej jednostki, lecz jedynie organem wewnętrznym rady, to w konsekwencji sam, jednoosobowo, bez przedstawienia sprawy na sesji, zadecydować o pozostawieniu jej bez rozpatrzenia nie może. [/b]

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.)[/link]

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163923]rozporządzenie Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (DzU nr 5, poz. 46)[/link][/i]

Przewodniczący rady po otrzymaniu skargi powinien na najbliższej sesji wprowadzić jej rozpatrzenie do porządku obrad. Odpis skargi powinien zostać dołączony do materiałów dla radnych.

[srodtytul]Wymagania formalne[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce