Dotacje na kolektory i ekopiece mogą wrócić

Likwidacja samorządowych funduszy ochrony środowiska pozbawiła np. osoby fizyczne możliwości ubiegania się o dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne

Publikacja: 23.06.2010 04:10

Dotacje na kolektory i ekopiece mogą wrócić

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Teraz, na skutek protestów samorządowców, Ministerstwo Środowiska przygotowało pośpiesznie nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=258935]prawa o ochronie środowiska[/link], która ma przywrócić tę możliwość.

[srodtytul]Fundusze w budżetach[/srodtytul]

Zgodnie z art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=335073]ustawy z 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska[/link] celowe gminne i powiatowe fundusze ochrony zostały włączone do budżetów tych jednostek od 1 stycznia 2010 r. Tym samym zadania funduszy przejęły bezpośrednio jednostki samorządowe. Na zadania związane z ekologią nadal będą przekazywane środki pochodzące z opłat i kar za korzystanie ze środowiska naturalnego. Ustawodawca zapomniał jednak o innych osobach – fizycznych i prawnych – które korzystały z tych funduszy, prowadząc inwestycje zgodnie z ustawą o ochronie środowiska.

– Czeka ponad 300 wniosków osób indywidualnych. [b]Mieszkańcy dzwonią do nas z pretensjami, ponieważ postarali się o kredyty i nie wiedzą, czy uda im się projekty wprowadzić w życie. Dotyczą one przede wszystkim bardzo popularnych u nas instalacji odnawialnych źródeł energii i walki z niską emisją[/b] – żaliła się Ewa Olszowska-Dej, zastępca dyrektora wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Jej zdaniem po stworzeniu odpowiedniego programu można by dofinansować utrzymywanie we właściwym stanie rowów odwadniających przez osoby fizyczne. Regulaminy wielu byłych powiatowych funduszy ochrony środowiska przewidywały konieczność dbania o urządzenia przeciwpowodziowe, jak też obserwowanie osuwających się mas ziemi. Zapisy pozostały na papierze. Niemniej po tegorocznej klęsce powodziowej można się spodziewać inicjatyw mieszkańców związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym.

[srodtytul]Konieczne rozwiązania[/srodtytul]

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, uważa, że jeśli szybko nie pojawi się rozwiązanie legislacyjne tej sprawy, należy uznać bieżący rok za stracony.

– Miasta w 2009 r. podjęły już pewne zobowiązania i część mieszkańców przystąpiła do realizacji małych projektów proekologicznych. Niestety, nie mieli świadomości, podobnie jak my, iż utracą możliwość dotacji z funduszy ochrony środowiska. Na to niedopatrzenie zwrócił uwagę zespół ds. systemu finansów publicznych KWRiST i zaproponował Ministerstwu Środowiska wprowadzenie odpowiednich przepisów do prawa ochrony środowiska – powiedział prezydent Grobelny.

Jak poinformował „Rz” Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, resort przygotował zmianę w prawie ochrony środowiska. Projekt nowelizacji został już skierowany do Sejmu jako inicjatywa poselska.

W ustawie [b]przewidziano możliwość wspierania z gminnych i powiatowych budżetów (z wpływów pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska) projektów osób fizycznych i osób z osobowością prawną, np. wspólnot mieszkaniowych. Gdyby udało się przeprowadzić zmiany w najbliższym czasie, to część zaplanowanych wcześniej projektów miałaby szansę na dofinansowanie. [/b]

[ramka][b]Pieniądze dla firm i mieszkańców[/b]

[b]Nowela prawa ochrony środowiska składa się tylko z jednego artykułu. To zapis pozwalający samorządom przekazywać środki finansowe na cele proekologiczne także osobom fizycznym czy firmom.[/b]

Projekt wpłynął do Sejmu 5 maja 2010 r. i wciąż jeszcze nie ma numeru. Wnioskodawczyni, posłanka Ewa Wolak (PO), liczy, że uda się przyjąć nowelizację jeszcze przed wakacjami sejmowymi, ponieważ wymiany azbestowego pokrycia dachu lub pieca znacznie łatwiej dokonać latem lub jesienią niż zimą.

Zgodnie z art. 400a prawa ochrony środowiska gminy mogą przeznaczać fundusze m.in. na: ochronę wód, gospodarkę odpadami, ochronę powietrza, montowanie alternatywnych źródeł energii, ekologiczny transport i rolnictwo.

Teraz, na skutek protestów samorządowców, Ministerstwo Środowiska przygotowało pośpiesznie nowelizację [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=258935]prawa o ochronie środowiska[/link], która ma przywrócić tę możliwość.

[srodtytul]Fundusze w budżetach[/srodtytul]

Pozostało 93% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Frankowiczu, chcesz dobrej ugody - nie zwlekaj z pozwem
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie