Kto prowadzi audyt w gminnej placówce zdrowia

Badaniem sprawozdania finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej zajmie się biegły wybrany przez radę gminy

Publikacja: 11.10.2010 03:00

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej posiadające osobowość prawną są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych i ich badania. Szczegółowe zasady wykonywania tych czynności określone zostały przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265 ]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst. jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)[/link].

Ustawa ta reguluje również kwestię podmiotu uprawnionego do dokonania wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych spzoz oraz wyboru podmiotu, który dokona badania lub przeglądu takiego sprawozdania finansowego.

Zgodnie z treścią art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości czynności tej dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej.

[srodtytul]Dwa organy[/srodtytul]

Organami założycielskimi samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej są również jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa). [b]Organem właściwym do ich utworzenia jest rada (sejmik), która czyni to, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę. [/b]

Jednocześnie w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej powołuje się rady społeczne, które pełnią funkcję organu opiniodawczego oraz doradczego dyrektora spzoz.

Organ ten posiada m.in. kompetencję do przedstawiania kierownikowi spzoz wniosków i opinii dotyczących rocznego sprawozdania z realizacji planu finansowego. Stanowi tak art. 46 pkt 2 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=54C58010D162C88107114E96252F756C?id=184739]ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.)[/link].

Powstaje zatem pytanie, który z wymienionych organów (rada np. gminy czy rada społeczna) jest uprawniony do zatwierdzania rocznego sprawozdania finansowego gminnego szpitala, a w konsekwencji, który z tych organów posiada uprawnienie do wyboru podmiotu uprawnionego do badania i przeglądania tego dokumentu, czyli audytora.

[srodtytul]Ten, który utworzył[/srodtytul]

Poszukiwania odpowiedzi na to pytanie należy rozpocząć od przepisów ustawy o rachunkowości. Zgodnie z jej art. 53 ust. 1 roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający. Został on zdefiniowany w art. 3 ust. 1 pkt 7 tej ustawy.

Przepis ten stanowi, że organem zatwierdzającym jest ten, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W tym miejscu należy się odwołać do przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Jak wynika z treści jej art. 67, [b]nadzór nad zakładami opieki zdrowotnej sprawuje podmiot, który zakład utworzył.[/b] W przypadku spzoz utworzonych przez gminy będzie to zatem rada gminy. To do organu stanowiącego gminy należy zatem dokonywanie kontroli i oceny działalności zakładu opieki zdrowotnej.

W kompetencji tej mieści się również uprawnienie do kontroli i oceny gospodarki finansowej gminnego samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej.

W tym miejscu wskazać należy, że kompetencja rady gminy do zatwierdzania sprawozdania finansowego gminnego spzoz wynika z art. 18 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D58E5DF1A4391B2A8C5C3C9EAF4CAB7?id=163433]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link] w zw. z art. 53 ustawy o rachunkowości.

W konsekwencji stwierdzić należy, że [b]kompetencja do wyboru audytora mającego przeprowadzić badanie sprawozdania finansowego utworzonego przez gminę samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej również przysługuje radzie gminy. [/b]

Z pewnością zaś nie przysługuje radzie społecznej takiego zakładu opieki zdrowotnej, która jest – tylko i wyłącznie – organem opiniodawczo-doradczym kierownika tego zakładu (art. 46 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej).

[ramka][b]Konkursy obowiązkowe[/b]

Jak wynika z obowiązującej od 6 czerwca 2009 r. treści art. 66 ust. 4 ustawy o rachunkowości, organ zatwierdzający nie może scedować

na kierownika jednostki uprawnień w zakresie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego. Oznacza to, że ani statut samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, ani też umowa nie powinny takiej możliwości przewidywać.

Zwraca na to uwagę Komisja Nadzoru Audytowego w piśmie z 28 czerwca 2010 r. skierowanym do regionalnych izb obrachunkowych, postulując jednocześnie, aby jednostki samorządu terytorialnego, będące organami założycielskimi samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dostosowały statuty podległych im zakładów do obowiązujących przepisów prawa [b](DR8/KNA/521/46/3/DBX/10/767)[/b].[/ramka]

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej posiadające osobowość prawną są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych i ich badania. Szczegółowe zasady wykonywania tych czynności określone zostały przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265 ]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst. jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)[/link].

Pozostało 90% artykułu
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje