Droga publiczna czy wewnętrzna - nie można dowolnie zmieniać statusu

Nie można dowolnie przekształcać drogi publicznej w drogę wewnętrzną. Możliwe to jest tylko w razie wyłączenia jej z użytkowania.

Publikacja: 21.02.2013 16:20

Pozbawienie ulicy statusu drogi publicznej i uznanie jej za drogę wewnętrzną, zmienia bowiem sytuację prawną tej drogi i może stać się barierą dla realizacji inwestycji — stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 1185/12).

Sprawa, zakończona takim właśnie wyrokiem NSA pokazuje, jakie skutki mogą mieć takie decyzje dla inwestorów.

Ogromne ryzyko

Inwestor, spółka z o.o. Kronos Kondratowicza w Warszawie, w 2010 r. uzyskała decyzję o warunkach zabudowy dla kompleksu biurowo-mieszkaniowego na Mokotowie m.in. przy ul. Pęcherskiej. Decyzja przewidywała dla tej ulicy status drogi publicznej. Tak też ustalał projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W 2011 r., uchwałą Rady m.st. Warszawy, ulica przestała być drogą publiczną i stała się wewnętrzną. Rada uznała, że nie spełnia parametrów drogi publicznej. Zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, drogi, parkingi oraz place, przeznaczone do ruchu pojazdów, nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, są drogami wewnętrznymi.

— Wywracało to całe zamierzenie inwestycyjne. Dla spółki, która zaczęła tu budować centrum biznesowe, inwestycja stała się ogromnym ryzykiem — mówi adw. Mikołaj G. Goss z kancelarii Góralsk&Goss, reprezentujący spółkę z o.o. Kronos Kondratowicza.—  Korzystanie  z drogi wewnętrznej odbywa się bowiem w oparciu o regulację cywilnoprawną, a nie publicznoprawną. Utrata statusu drogi publicznej powoduje, że konieczne staje się uzyskanie tytułu prawnego do drogi wewnętrznej.

Blokada inwestycji

Spółka, która miała ją zmodernizować zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy, dowiedziała się więc, że może co najwyżej starać się o ustanowienie służebności przechodu i przejazdu za odpowiednim wynagrodzeniem. Zaskarżyła więc uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Odebranie dostępu do drogi publicznej, nabytego w decyzji z 2010 r. o warunkach zabudowy,  uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę i nowych kredytów. Ustanawianie służebności przechodu i przejazdu trwa dwa lata i ma charakter odpłatny — stwierdziła.

WSA uwzględnił skargę i stwierdził nieważność zaskarżonego punktu uchwały Rady m.st. Warszawy. Uznał, że będąc właścicielem nieruchomości, spółka mogła wnieść skargę na uchwałę w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym. W art. 10 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, ustawodawca nie przewidział dowolnego przekształcenia drogi o charakterze publicznym na drogę wewnętrzną. Możliwe to jest tylko w razie wyłączenia drogi z użytkowania.

Ale Rada nie zrezygnowała z dalszego dochodzenia swoich racji i zaskarżyła ten wyrok do NSA. Jej przedstawicielka, radca prawny Monika Kwiatkowska, kwestionowała podczas rozprawy prawo spółki do zaskarżenia uchwały. Dowodziła, że nie miała ona interesu prawnego, a tylko faktyczny, związany z odpłatnością za służebność. Błędnie też WSA zinterpretował i zastosował art. 10 ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Firma nie została zresztą pozbawiona dostępu o drogi publicznej. Ma go poprzez  ul. Pęcherską jako drogę wewnętrzną.

NSA oddalił skargę kasacyjną Rady. Uznał wyrok WSA za prawidłowy, a art. 10 ust. 3 ustawy o drogach publicznych za decydujący. Odmienne rozstrzygnięcie w uchwale Rady m.st. Warszawy narusza ten przepis — powiedziała sędzia Joanna Banasiewicz.

Ulica Pęcherska ponownie powinna stać się drogą publiczną.

Pozbawienie ulicy statusu drogi publicznej i uznanie jej za drogę wewnętrzną, zmienia bowiem sytuację prawną tej drogi i może stać się barierą dla realizacji inwestycji — stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 1185/12).

Sprawa, zakończona takim właśnie wyrokiem NSA pokazuje, jakie skutki mogą mieć takie decyzje dla inwestorów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce