Od 1 stycznia 2013 r. zwiększono z 0,25 do 0,4 proc. kwotę rezerwy oświatowej subwencji ogólnej. Skorzystają na tym gminy i powiaty.
– Decyzję taką podjęliśmy głównie ze względu na to, że został obniżony wiek szkolny, a powiatom przekazano prowadzenie zawodowych kursów kwalifikacyjnych – wyjaśnia Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Dzisiaj ma zapaść decyzja o tym, według jakich kryteriów rezerwa w 2013 r. będzie dzielona między samorządy. Propozycje ministra edukacji narodowej w tej sprawie będą dyskutowane na posiedzeniu Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Gorąca dyskusja
Część przedstawionych przez resort kryteriów jest kontynuacją stosowanych w latach ubiegłych. Pojawiają się także nowe propozycje. Wszystkie mniej lub bardziej kontrowersyjne.
Z pewnością burzliwie dyskutowany będzie warunek przewidujący, że z rezerwy mogą korzystać tylko i wyłącznie te gminy i powiaty, których wydatki bieżące na zadania oświatowe w roku poprzednim były nie niższe niż przekazana z budżetu państwa w 2012 r. subwencja i dotacje na zadania bieżące z zakresu oświaty i wychowania oraz edukacyjnej opieki wychowawczej.