Według jakich kryteriów podzielona zostanie rezerwa oświatowa

W tym roku między jednostki samorządu terytorialnego będzie do rozdysponowania kwota przekraczająca 158 mln zł.

Publikacja: 12.03.2013 08:10

Od 1 stycznia 2013 r. zwiększono z 0,25 do 0,4 proc. kwotę rezerwy oświatowej subwencji ogólnej. Skorzystają na tym gminy i powiaty.

– Decyzję taką podjęliśmy głównie ze względu na to, że został obniżony wiek szkolny, a powiatom przekazano prowadzenie zawodowych kursów kwalifikacyjnych – wyjaśnia Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Dzisiaj ma zapaść decyzja o tym, według jakich kryteriów rezerwa w 2013 r. będzie dzielona  między samorządy. Propozycje ministra edukacji narodowej w tej sprawie będą dyskutowane na posiedzeniu Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Gorąca dyskusja

Część przedstawionych przez resort kryteriów jest kontynuacją stosowanych w latach ubiegłych. Pojawiają się także nowe propozycje. Wszystkie mniej lub bardziej kontrowersyjne.

Z pewnością burzliwie dyskutowany będzie warunek przewidujący, że z rezerwy mogą korzystać tylko i wyłącznie te gminy i powiaty, których wydatki bieżące na zadania oświatowe w roku poprzednim były nie niższe niż przekazana z budżetu państwa w 2012 r. subwencja i dotacje na zadania bieżące z zakresu oświaty i wychowania oraz edukacyjnej opieki wychowawczej.

– Na tym rozwiązaniu od lat tracą samorządy, które oświatę na swoim terenie zrestrukturyzowały – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Kolejną kwestią, która budzi kontrowersje wśród samorządowców, jest podział środków z rezerwy na dofinansowanie odpraw dla zwalnianych nauczycieli. Zgodnie z propozycją MEN na tego rodzaju środki mogą liczyć samorządy, które w 2013 r. zatrudniały więcej nauczycieli niż w 2012 r.

Liczenie etatów

Zaznaczyć jednak trzeba, że do liczby etatów nie wlicza się osób przebywających na urlopach bezpłatnych czy wychowawczych. Oznacza to, że gdy   dana szkoła w 2012 r.  zatrudniała 50 nauczycieli, z czego na urlopach bezpłatnych i wychowawczych przebywało pięć  osób, a w 2013 r. w tej samej szkole zatrudnienie wynosiło 48 etatów, a na urlopach przebywały tylko dwie osoby, to gmina środków na odprawy nie otrzyma.

– Wedle wskaźnika zaproponowanego przez MEN  między rokiem 2012 a 2013 zatrudnienie w tej szkole nie zmalało, ale wzrosło z 45 do 46 etatów – wyjaśnia Marek Wójcik.

Podział rezerwy powinien nastąpić do 30 listopada.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.cyrankiewicz@rp.pl

Opinia dla „Rz"

Marek Tramś prezes zarządu Związku Powiatów Polskich

Rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza podczas sytuacji kryzysowych. To m.in. z niej samorządy finansują usuwanie szkód powstałych w wyniku zdarzeń losowych, powodzi czy huraganów. Rezerwa ta bywa również źródłem dofinansowania wzrostu zadań szkolnych wykonywanych przez gminy i powiaty. Zwłaszcza tych, które nie zostały przewidziane w algorytmie podziału subwencji oświatowej oraz w jego wagach. To z tych właśnie środków finansowany jest także zakup wyposażenia do nowo wybudowanych szkół: sal lekcyjnych i gimnastycznych. Pokrywają z nich wreszcie nowe, pojawiające się w trakcie roku szkolnego zadania, związane np. ze zwiększającą się liczbą uczniów.

Od 1 stycznia 2013 r. zwiększono z 0,25 do 0,4 proc. kwotę rezerwy oświatowej subwencji ogólnej. Skorzystają na tym gminy i powiaty.

– Decyzję taką podjęliśmy głównie ze względu na to, że został obniżony wiek szkolny, a powiatom przekazano prowadzenie zawodowych kursów kwalifikacyjnych – wyjaśnia Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce