Nowe miasta na mapie Polski

W tegorocznych zmianach na mapie Polski mniej przesunięć granic, pojawiły się za to nowe gminy miejskie.

Publikacja: 02.01.2014 07:36

W 2014 r. przybędzie sześć nowych miast na mapie Polski

W 2014 r. przybędzie sześć nowych miast na mapie Polski

Foto: www.sxc.hu

Status miasta otrzymały 1 stycznia 2014 r.: Czarna Woda w woj. pomorskim, Dobrzyca w woj. wielkopolskim, Modliborzyce w woj. lubelskim, Mrozy w woj. mazowieckim, Stepnica w woj. zachodniopomorskim i Zaklików w woj. podkarpackim. Po tych zmianach miast w Polsce będzie już 913.

Nie wszyscy chętni

Dwaj ubiegłoroczni kandydaci: Choceń  na Kujawach i Lubycza Królewska na Roztoczu, nie uzyskały praw miejskich, gdyż – jak powiedziała „Rz" Anna Piaskowska, specjalista zajmująca się tymi sprawami w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – chciały objąć zbyt dużo terenów rolnych. Tymczasem teren włączany do miasta ma być funkcjonalnie z nim związany.

Jeśli mówimy o wymaganiach stawianych kandydatom, to status miasta może uzyskać miejscowość licząca ok. 3 tys. mieszkańców, choć MAiC akceptuje czasem ok. 2 tys., zwłaszcza na wschodnich terenach Polski. Tam bowiem miasteczka mają słabszą infrastrukturę niż na zachodzie kraju. W każdym razie miasteczko musi mieć miejski charakter, a dwie trzecie mieszkańców powinno pracować poza rolnictwem.

Taki charakter ma w szczególności Stepnica  licząca ok. 2,4 tys. mieszkańców – jest to połowa ludności gminy o tej samej nazwie. Stepnica już kilka razy w historii starała się o prawa miejskie, ale się jej to nie udawało. Mimo że ma dwa porty i przystań, a w organizowanym przez „Rzeczpospolitą" rankingu samorządów dwa razy zajmowała pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich.

Po co jej miejski status? Zdaniem Andrzeja Wyganowskiego, dziś już burmistrza Stepnicy, a do końca grudnia wójta, będzie jej łatwiej promować się jako miasto.

Nie zmienia to faktu, że część mieszkańców była przeciwna zmianie wiejskiego statusu na miejski, bo obawiała się utraty dopłat unijnych. Wójt zapewniał ich, że uzyskiwanie funduszy powinno się poprawiać. A jeszcze jako gmina wiejska Stepnica radziła sobie z tym nieźle.

Odzyskują prawa

Zwykle wśród nowych miast są miejscowości, które już kiedyś były miastami. Dobrzyca, znana z tego, że rośnie tam najgrubsze w Polsce drzewo, platan,  była już miastem w latach 1440–1934.

Wiele miast traciło swoje prawa za pomoc powstańcom. Właśnie Modliborzyce, które miastem były od 1631 r., status ten straciły w 1869 r., po powstaniu styczniowym.

Część zmian wymuszają procesy cywilizacyjne. Mrozy to miasteczko przy magistrali kolejowej, szanujące tradycję. Niedawno reaktywowały bodaj jedyny w Polsce tramwaj konny, który łączy stację z podmiejskim sanatorium.

Kilkanaście noworocznych zmian dotyczy przesunięć granic gmin. Nieraz jest to bardzo mały obszar, np. do gminy Spytkowice włączone mają być trzy działki o pow. 0,18 ha z gminy Raba Wyżna. Są też większe przesunięcia: Ożarów Mazowiecki przyjmie z części wiejskiej gminy aż 241 ha. To typowe powiększanie miasta związane z procesami urbanistycznymi.

Jedna gmina 1 stycznia 2014 r. zmienia siedzibę:  władze gminy Terespol (powiat bialski, woj. lubelskie) przenoszą się do Kobylan,  gdzie wybudowano nowe centrum administracyjno-kulturalne gminy.

podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2013 r. DzU z 1 sierpnia, poz. 869

Status miasta otrzymały 1 stycznia 2014 r.: Czarna Woda w woj. pomorskim, Dobrzyca w woj. wielkopolskim, Modliborzyce w woj. lubelskim, Mrozy w woj. mazowieckim, Stepnica w woj. zachodniopomorskim i Zaklików w woj. podkarpackim. Po tych zmianach miast w Polsce będzie już 913.

Nie wszyscy chętni

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce