Krajobraz pod szczególną ochroną

Wpis nadbałtyckich wsi ?do rejestru zabytków spowodował drastyczne ograniczenia zabudowy, nakazy rozbiórki i skargi do sądów administracyjnych. Nieskuteczne.

Publikacja: 25.03.2014 09:10

Wpis do rejestru zabytków terenów w nadmorskich wsiach Karwieńskie Błota spowodował całkowity zakaz

Wpis do rejestru zabytków terenów w nadmorskich wsiach Karwieńskie Błota spowodował całkowity zakaz ich zabudowy.

Foto: materiały prasowe

Tadeusz K. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Gminy Krokowa z 2010 r. w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Trzy działki Tadeusza K. w Karwieńskich Błotach I i II zostały oznaczone w studium jako „obszary rolnicze i zieleni krajobrazowej" z całkowitym zakazem zabudowy.

– Gmina może ograniczyć prawo własności w imię ważnego interesu publicznego, ale tu nie ma okoliczności, która uzasadniałaby całkowite ograniczenie możliwości zabudowy, nawet siedliskowej – mówił podczas rozprawy w NSA pełnomocnik Tadeusza K., radca prawny Bogumił Walec.

Rada Krokowa wyjaśniała, że działki Tadeusza K. leżą w strefie obszarów rolniczych i zieleni krajobrazowej i podlegają szczególnej ochronie mającej zahamować dotychczasową chaotyczną zabudowę.

WSA w Gdańsku i NSA były zgodne, że studium, kierowane do organów gminy i wiążące je przy sporządzaniu planów miejscowych, nie jest aktem prawa miejscowego, lecz aktem wewnętrznym. Nie wywołuje zatem bezpośrednich skutków w prawie własności, tak jak plan miejscowy, i nie narusza interesu prawnego Tadeusza K.

– Są to grunty rolne i taki ich charakter jest w studium utrzymany. Ograniczenia są związane z charakterem tego obszaru, położonego w Nadmorskim Parku Krajobrazowym – powiedziała sędzia Małgorzata Stahl, uzasadniając wyrok NSA oddalający skargę kasacyjną Tadeusza K.

Nie jest to pojedynczy przypadek. W 1992 r. rolnicze spółdzielnie produkcyjne wydzieliły 800 działek, po 500–700 mkw. każda, i sprzedały je nabywcom z całej Polski. Działki były rolne, ale po zmianie planu miały się stać rekreacyjno-budowlane. W tym samym roku wojewódzki pomorski konserwator zabytków w Gdańsku rozpoczął postępowanie zakończone w 2005 r. decyzją o wpisaniu tzw. układu ruralistycznego Karwieńskich Błot I i II wraz z otoczeniem, czyli sieci melioracyjnej po Holendrach osiadłych tu w XVI w. , do rejestru zabytków woj. pomorskiego.

Od tej pory wojewoda pomorski unieważniał każdy miejscowy plan przewidujący zmianę przeznaczenia tych terenów. Restrykcyjne ograniczenia możliwości zabudowy i rozbudowy, podziałów gruntów, stawiania domów letniskowych oraz kilkaset nakazów rozbiórki budynków uznanych za samowolę budowlaną wywołały liczne, z reguły oddalane, skargi właścicieli działek do wojewódzkich sądów administracyjnych w Gdańsku i w Warszawie oraz do NSA.

Konfliktem zajmował się rzecznik praw obywatelskich, a poseł Jerzy Borowczak żądał w Sejmie przysłania do Karwieńskich Błot komisji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która by oceniła faktyczną wartość zabytkową terenu. Istnieją bowiem wątpliwości co do trafności decyzji w sprawie wpisu do rejestru zabytków. A miejscowość o charakterze obecnie turystycznym nie może się zmienić w rolniczą i stracić możliwość dalszego rozwoju.

Mimo to minister kultury i dziedzictwa narodowego odmówił w 2012 r. wykreślenia ponad 1,2 tys. ha, o co starały się władze gminy Krokowa, z rejestru zabytków. W październiku 2012 r. WSA w Warszawie oddalił skargi właścicieli działek na tę decyzję. W konsekwencji WSA w Gdańsku i NSA oddalają również skargi na nakazy rozbiórki.

W internecie opublikowano natomiast wzór pisma wzywającego pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków jako reprezentanta Skarbu Państwa do wypłaty odszkodowania z tytułu utraty wartości nieruchomości w Karwieńskich Błotach I i II wskutek ich wpisu do rejestru zabytków.

Tadeusz K. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Gminy Krokowa z 2010 r. w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Trzy działki Tadeusza K. w Karwieńskich Błotach I i II zostały oznaczone w studium jako „obszary rolnicze i zieleni krajobrazowej" z całkowitym zakazem zabudowy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce