Fundusz sołecki: odwołania i zmiany to szansa dla wiosek na wsparcie

Procedura odwoławcza i możliwość zmiany projektu w ciągu roku zwiększają szanse wiosek na gminne wsparcie.

Publikacja: 10.09.2014 10:20

Fundusz sołecki: odwołania i zmiany to szansa dla wiosek na wsparcie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W tym roku po raz pierwszy w przypadku odrzucenia wniosku o środki z budżetu gminy sołtys może go podtrzymać albo zwrócić się do zgromadzenia wiejskiego o ponowne jego uchwalenie. Pozwala na to nowa, uchwalona 21 lutego 2014 r., ustawa o funduszu sołeckim.

Czas na uchwały

Jeżeli sołectwo chce skorzystać ze środków funduszu sołeckiego wyodrębnionego w przyszłorocznym budżecie gminy, to po pierwsze, powinno uchwalić wniosek, a po drugie, złożyć go wójtowi do 30 września 2014 r.

– Taki wniosek uchwalany jest przez zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa – wyjaśnia Dariusz Kraszewski, ekspert Sieci Obywatelskiej Watchdog. – We wniosku należy wskazać przedsięwzięcie wybrane do realizacji oraz oszacowany jego koszt. Wniosek musi być uzasadniony.

– W tym roku sołectwa po raz pierwszy mogą także składać wnioski dotyczące wspólnych przedsięwzięć – mówi Rafał Trykozko, naczelnik Wydziału Kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. – Pamiętać jednak trzeba, że każde z sołectw uczestniczących w nim samodzielnie uchwala i składa do wójta własny wniosek. Dopiero z analizy wszystkich złożonych wójtowi wniosków będzie zatem wynikać, które sołectwa prowadzą wspólne projekty, a które samodzielne.

– Ważne jest, aby wniosek trafił do wójta w terminie – zaznacza Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – To do wójta i rady należy ocena, czy np. wniosek nadany na poczcie 30 września i doręczony po tej dacie do urzędu gminy zostanie uznany za złożony w terminie czy też nie – dodaje rzecznik MAiC.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby przyjmowaniem wniosków uchwalonych w ostatnich dniach września zajmował się wyznaczony przez wójta i dyżurujący pracownik urzędu gminy.

Dwie procedury

Wnioski ocenia wójt. Te, które spełniają wymogi ustawy o funduszu sołeckim, zostają uwzględnione w projekcie budżetu gminy na 2015 r. Ocenione negatywnie są zwracane sołtysom.

– Jeżeli sołtys jest przekonany, że jego wniosek był prawidłowy, może go podtrzymać, odwołując się do rady gminy – mówi Rafał Trykozko. – Jeżeli natomiast uzna argumenty wójta przemawiające za tym, że wniosek jest niezgodny z ustawą, przekazuje wniosek zgromadzeniu wiejskiemu do ponownego uchwalenia. W takiej sytuacji zebranie wiejskie może uchwalić zarówno ten sam wniosek w wersji poprawionej, jak i zupełnie inny, dotyczący innego przedsięwzięcia.

Taki ponownie uchwalony wniosek jest rozpatrywany przez radę gminy.

– Rozstrzygnięcie rady gminy w sprawie wniosku podtrzymanego przez sołtysa i ponownie uchwalonego przez zgromadzenie wiejskie jest dla wójta wiążące – podkreśla Rafał Trykozko.

Ustawodawca zobowiązał radnych do odrzucenia tylko wniosku, który nie spełnia wymagań ustawy o funduszu sołeckim.

Korekty w trakcie roku

Nowością jest przyznanie sołectwom prawa do korygowania lub zmiany treści wniosku w sprawie środków z funduszu sołeckiego w trakcie roku budżetowego. Decyzję taką zgromadzenie wiejskie może podjąć nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy, np. na 2015 r., i nie później niż do 31 października tego roku.

– To rozwiązanie otwiera możliwość wykorzystania wszystkich przyznanych sołectwu środków albo przez rozszerzenie planowanego projektu, albo przez uchwalenie nowego – ocenia Ireneusz Niewiarowski, senator i prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Według danych Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2015 r. zdecydowało się 1398 gmin. Uchwałę przeciwnej treści podjęły rady 681 samorządów. W 95 gminach nie zapadły żadne rozstrzygnięcia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

m.cyrankiewicz@rp.pl

W tym roku po raz pierwszy w przypadku odrzucenia wniosku o środki z budżetu gminy sołtys może go podtrzymać albo zwrócić się do zgromadzenia wiejskiego o ponowne jego uchwalenie. Pozwala na to nowa, uchwalona 21 lutego 2014 r., ustawa o funduszu sołeckim.

Czas na uchwały

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce