Samorządy będą mogły przyznawać więcej świadczeń z własnego budżetu. Wszystko za sprawą części przepisów nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, które właśnie wchodzą w życie. Zgodnie z nią rada gminy, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby, będzie mogła ustanowić dla mieszkańców świadczenia inne niż te określone w ustawie, czyli inne niż zasiłek rodzinny z dodatkami, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy czy świadczenie pielęgnacyjne.
Dotychczas gminy mogły jedynie podnieść z własnych środków kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego oraz wprowadzić i sfinansować dodatkową jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, czyli tzw. becikowe.
Przedstawiciele samorządów do zmian podchodzą sceptycznie.
– Będzie podobnie jak z gminnym becikowym. Przeważą względy finansowe – mówi Izabela Olczyk, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gogolinie.
Zapewne mało samorządów się na to zdecyduje. Gminy z roku na rok przyznają bowiem coraz mniej samorządowego becikowego. W 2012 r. wypłaciły 14 tys. takich zapomóg, a w zeszłym już tylko 7 tys. Spada też jego przeciętna wysokość. W zeszłym roku wynosiła 877 zł, a w 2012 r. 932 zł.