Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) w orzeczeniu z 20 kwietnia 2017 r. rozstrzygnęła kwestię składania dokumentów na wezwanie zamawiającego, potwierdzających oświadczenia złożone w Jednolitym Europejskim Dokumencie Zamówienia (JEDZ) o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.
Jednym z takich warunków w omawianej sprawie było posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną co najmniej 8 milionów złotych. Wykonawca oświadczył w JEDZ, że spełnia to wymaganie. Jednak na późniejsze wezwanie zamawiającego wykonawca złożył dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia na niższą sumę gwarancyjną. Załączył również aneks potwierdzający posiadanie ubezpieczenia na wymaganą kwotę, jednak z zastrzeżeniem, że podwyższona suma gwarancyjna dotyczy tylko i wyłącznie postępowania przetargowego, a nie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Mimo to, oferta wykonawcy została wybrana jako najkorzystniejsza.
W wyniku postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO 379/17), na mocy wydanego orzeczenia, zamawiający zobowiązany został ponownie dokonać badania i oceny oferty, w tym oferty wykonawcy. W konsekwencji, wykonując wyrok KIO, zamawiający wezwał wykonawcę (na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych – „Pzp") do uzupełnienia prawidłowej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wykonawca przedłożył aneks do polisy ubezpieczeniowej, obejmujący ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia, na wymaganą kwotę 8 milionów złotych, a więc dokument potwierdzający w tym zakresie spełnienie warunku udziału w postępowaniu. Jednak z okres ochrony ubezpieczeniowej rozpoczynał się ponad dwa miesiące po terminie składania ofert. Zamawiający wykluczył więc wykonawcę z udziału w postępowaniu z uwagi na niewykazanie spełniania warunku udziału w postępowaniu.
Wykluczony wykonawca wniósł odwołanie do KIO. Nie zgadzając się z decyzją o wykluczeniu z postępowania argumentował, iż nie musiał składać polisy ubezpieczeniowej z ochroną ubezpieczeniową rozpoczynającą się według stanu z dnia składania ofert, czy też na dzień wezwania zamawiającego, ponieważ po nowelizacji, w tzw. procedurze odwróconej, ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu następuje na samym końcu, a więc na dzień złożenia dokumentów przez wykonawcę. Odwołujący podtrzymywał, że nie był zobowiązany do składania dokumentów potwierdzających stan z dnia składania ofert.
Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie (KIO 707/17) nie podzielając stanowiska odwołującego. Zdaniem Izby, dokumenty przedkładane na wezwanie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, co prawda mogą być wystawione z datą bieżącą, ale jednocześnie w swojej treści mają potwierdzać spełnianie warunku przez wykonawcę na dzień złożenia oferty. Skoro w JEDZ wykonawca wstępnie oświadcza, że nie podlega wykluczeniu i spełnia warunki udziału w postępowaniu, to oświadczenia te dotyczą stanu rzeczywistego na dzień składania oferty, a nie stanu, który zaktualizuje się dopiero w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, np. na dzień złożenia dokumentów na wezwanie zamawiającego.