Reklama
Rozwiń

Patrycja Grodzka

Konsorcjum: kogo wskazać w gwarancji wadialnej

Skoro zmawiający sformułował wymóg, by z treści wadium wynikało, że zabezpiecza ono wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie, to wystawienie zabezpieczenia na jednego konsorcjanta, stanowi podstawę do odrzucenia oferty.

Zamówienia publiczne: unieważnienie postępowania z uwagi na brak możliwości złożenia oferty

To gospodarz postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a nie operator platformy odpowiada za prawidłowy jego przebieg.

Wykluczenie z przetargu za brak reakcji na komunikaty w platformie SmartPZP

Wykonawca, który złożył ofertę w postępowaniu prowadzonym przy użyciu elektronicznej platformy zakupowej, musi ją na bieżąco monitorować. Brak reakcji na komunikaty zamawiającego może skutkować wykluczeniem z przetargu, a nawet utratą wadium.

Wykonawca wprowadzający w błąd zostanie wykluczony z postępowania - wyrok KIO

Dla dokonania oceny, czy doszło do wprowadzenia w błąd, nie ma znaczenia, że informacje, które są przedmiotem składanego przez wykonawcę oświadczenia dotyczą okoliczności znanych zamawiającemu.

Uzupełnianie pełnomocnictwa w elektronicznym postępowaniu przetargowym

Możliwe jest przedłożenie pełnomocnictwa również z datą późniejszą, jeśli z jego treści wynika umocowanie pełnomocnika na moment dokonania danej czynności.

Przetargi: kiedy można ponownie wezwać do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny

Generalną zasadą jest jednokrotność wzywania do złożenia wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. Jednak w określonych sytuacjach zamawiający może ponownie wystąpić o ich złożenie.

Przetargi: doświadczenie z konsorcjum nie zawsze przekona zamawiającego

Krajowa Izba Odwoławcza w swoich wyrokach coraz wnikliwiej bada doświadczenie nabyte w ramach konsorcjum, na które powołują się indywidualnie wykonawcy w postępowaniu o zamówienie publiczne i zdarza się, że uznaje je za niewystarczające.

Zamówienia publiczne: weryfikacja oświadczenia o spełnieniu warunku udziału w postępowaniu

Dokumenty składane na wezwanie zamawiającego mają w swojej treści potwierdzać spełnianie warunku przez wykonawcę na dzień złożenia oferty – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Obowiązki wykonawcy korzystającego z zasobów podmiotu trzeciego

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadziła nowe regulacje związane z weryfikacją podmiotów trzecich, na zasobach których zamierzają polegać wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jednocześnie nałożyła na wykonawców i zamawiających obowiązki związane z przedkładaniem i weryfikacją dokumentów, dotyczących tych podmiotów, oraz ich ewentualnym wyjaśnianiem lub uzupełnianiem.

Przetargi: odwołania dla mniejszych zamówień

W postępowaniach poniżej progów unijnych przedmiotem odwołania mogą być wszystkie zachowania zamawiającego podjęte w ramach badania i oceny ofert, których skutkiem jest wadliwy, niezgodny z prawem wybór oferty najkorzystniejszej.