Aktualizacja: 04.02.2025 16:33 Publikacja: 28.12.2021 20:02
Mateusz Morawiecki
Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik
Dyrektor generalny KPRM będzie mógł przyznawać wyższe dodatki służbowe, niż przewiduje to rozporządzenie. Ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Tak wynika z projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników KPRM.
Obecnie dyrektor generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na wniosek kierownika komórki organizacyjnej może, z posiadanych środków, przyznać pracownikowi dodatek służbowy w wysokości do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatku służbowego uzależnia się od charakteru, złożoności i efektów pracy. Po zmianach ograniczenia dodatku właściwie nie będzie.
Resort Adama Bodnara ma już projekty, które pozwolą rozwiązać kwestię tzw. neosędziów. Długotrwała weryfikacja czy natychmiastowa utrata obecnych stanowisk? Ujawniamy szczegóły przepisów, które mają „uzdrowić” polskie sądy.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
W 2025 roku nauczyciele otrzymają podwyżki na poziomie pięciu procent. Mają być zrealizowane w terminie maksymalnie trzech miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej na 2025 rok i będą wypłacane z wyrównaniem od stycznia.
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Podbijana wysoką inflacją fala podwyżek płac wyraźnie zaczyna opadać.
Przygotowywane przez pracodawców przyszłoroczne budżety wynagrodzeń przewidują niższe tempo wzrostu płac niż w bieżącym roku. W części branż pensje będą jednak rosły w dwucyfrowym tempie.
Zmiana zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia może być kolejnym elementem dzielącym koalicję rządzącą.
Polecenia pracodawcy muszą być zgodne z rodzajem pracy zapisanym w umowie pracownika. Czy jeżeli szef wyznaczając dodatkowe obowiązki wykroczy poza ten zakres, to pracownik może odmówić albo mieć dodatkowe roszczenia?
Sejm planuje niewielkie podwyżki dla pracowników. Ale ci domagają się takich, jakie obiecał premier. Raczej ich nie dostaną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas