Wyższe opłaty za prawo jazdy i dłuższa kadencja szefów miast i gmin

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinna przestać obowiązywać a włodarze powinni móc zasiadać w spółkach. Opłaty za prawa jazdy powinny wzrosnąć. Tego chcą przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Publikacja: 04.02.2025 16:06

Wyższe opłaty za prawo jazdy i dłuższa kadencja szefów miast i gmin

Foto: PAP/Małgorzata Sawoch

Postulaty samorządowców, które obejmują zmianę ponad 30 ustaw, mają być omówione w środę, 5 lutego, podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Pakiet propozycji został przekazany ministrowi spraw wewnętrznych i administracji jeszcze w listopadzie 2024 r. przez szefów organizacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Województw RP, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, Związku Samorządów Polskich.

Zniesienie dwukadencyjności w samorządach

Jedną z propozycji jest powrót do wielokadencyjności wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, co było możliwe przed wejściem w życie ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. – Należy przyjrzeć się obecnym przepisom. Nie ma powodów do tego, aby ograniczać mieszkańcom prawo decydowania o tym, czy chcą, żeby ich włodarz pełnił funkcję więcej niż dwie kadencje. Chcemy rozpocząć debatę w tej kwestii i umożliwić przedstawienie opinii przez konstytucjonalistów – mówi Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST, pełnomocnik do spraw legislacyjnych zarządu Związku Miast Polskich.

Czytaj więcej

Prezydent Sosnowca: Należy znieść dwukadencyjność samorządów

Jak zauważa, obecna konstrukcja przepisów zniechęca do startowania w wyborach, ponieważ po dziesięciu latach pracy na rzecz samorządu były wójt będzie musiał rozpoczynać swoją karierę zawodową z nowego punktu. I chociaż możliwe jest wtedy ubieganie się o stanowisko wójta w innej gminie, to Marek Wójcik przyznaje, że są to rzadkie przypadki.

Burmistrz lub prezydent powinien zostać członkiem rady nadzorczej spółki komunalnej

Samorządowcy oczekują także na rezygnację z regulacji zakazujących zatrudnienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w spółkach z udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego albo wykonywania przez niego innych czynności w takich spółkach. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie może być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.

– Skoro organ wykonawczy (wójt, burmistrz, prezydent) ponosi pełną odpowiedzialność za określone spółki, powinien mieć możliwość bezpośredniego nadzoru, czyli być członkiem rady nadzorczej lub mieć prawo delegowania swojego przedstawiciela jako przewodniczącego rady nadzorczej. Obecnie może nadzorować spółkę jedynie za pośrednictwem rady nadzorczej, a to bezpośredni nadzór jest najprostszy i najskuteczniejszy – uważa Marek Wójcik.

Według samorządowców, lepszy nadzór będzie oznaczał większą kontrolę wójta nad finansami spółki komunalnej.

Wzrost stawki za wydanie prawa jazdy i waloryzacja

Urealnione powinny też zostać opłaty za wydanie prawa jazdy. Opłata za wydanie dokumentu od 2013 r. wynosi 100 zł.

Czytaj więcej

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Kara za niedotrzymanie terminu 5 tys. zł

– Od wielu lat odchodzimy od normalnej zasady, że opłata ma równoważyć koszty. Niestety, samorządy ponaddwukrotnie więcej płacą za dokumenty, których muszą używać do wydawania praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, musi być wprowadzony element waloryzacji – podkreśla Marek Wójcik.

Własne słupy energetyczne pozwolą samorządom na oszczędności

Unia Metropolii Polskich, zrzeszająca największe polskie miasta, oczekuje natomiast, że słupy oświetleniowe będą własnością gminy.

– Przekazanie gminom własności i władztwa nad infrastrukturą oświetleniową pozwoli miastom na realne oszczędności, ponieważ po zmodernizowaniu oświetlenia będzie zużywane mniej energii elektrycznej. Ponadto pozwoli to na sterowanie mocą oświetlenia, a takiej możliwości nie ma w starych latarniach. Po modernizacji miasto będzie miało także wpływ na jakość, cenę i zakres usługi serwisowej. Bez takiego władztwa miasta są skazane na monopol właściciela infrastruktury – tłumaczy dr Tymoteusz Marzec, koordynator komisji Unii Metropolii Polskich.

Obecnie spółki energetyczne nie zawsze chcą umożliwić modernizację, ponieważ oznacza to dla nich niższe wpływy. A w niektórych z nich cała infrastruktura w mieście należy do spółki energetycznej.

Sam fakt modernizowania przez miasto oświetlenia w obecnych warunkach budzi także wątpliwości w kwestii zgodności z przepisami.

– Jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z ustawą o finansach publicznych nie mogą czynić nakładów na własność podmiotów trzecich, zatem w tym przypadku nie mogą modernizować infrastruktury należącej do spółek energetycznych – podkreśla dr Tymoteusz Marzec.

Obecnie jest już projekt nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne przygotowany przez Trzecią Drogę, który jednak zakłada jedynie, że słupy energetyczne będą gminie bezpłatnie udostępnianie. Unię zadowoliłoby dodanie w poselskim projekcie, że infrastruktura oświetleniowa będzie własnością gminy. W listopadzie 2025 r. projekt skierowano do pierwszego czytania w komisjach.

Postulaty samorządowców, które obejmują zmianę ponad 30 ustaw, mają być omówione w środę, 5 lutego, podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Pakiet propozycji został przekazany ministrowi spraw wewnętrznych i administracji jeszcze w listopadzie 2024 r. przez szefów organizacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Województw RP, Związku Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, Związku Samorządów Polskich.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski