Sprawa Żurka
Kwestia ta wynikła w sprawie odwołania sędziego Waldemara Żurka, byłego rzecznika KRS, od decyzji nowej prezes krakowskiego Sądu Okręgowego o przeniesieniu go z II wydziału cywilno-odwoławczego do I wydziału cywilnego tego sądu. Sędzia Żurek wniósł też o wyłączenie z orzekania w tej sprawie sędziów obu nowych izb SN Kontroli Nadzwyczajnej oraz Dyscyplinarnej, powołanych na nowych zasadach, kwestionowanych przez część sędziów, w tym Żurka.
Zanim wniosek rozpatrzyła Izba Cywilna w składzie trójki „starych” sędziów, tego samego dnia, rozpatrzył go nowy sędzia Aleksander Stępkowski, później powołany na sędziego SN i nieobjęty wnioskiem o wyłączenie. Owa trójka Izby Cywilnej skierowała więc do poszerzonego składu pytanie prawne, czy istnieje prawnie postanowienie wydane jednoosobowo przez osobę powołaną na sędziego SN, mimo uprzedniego zaskarżenia do NSA uchwały KRS dotyczącej wniosku o powołanie jej do SN i niezakończenia przed NSA sprawy do chwili powołania. I czy ma znaczenie okoliczność, że NSA przed nominacją sędziego wstrzymał wykonanie uchwały KRS. Krótko mówiąc, czy sędziowie, których status jest kwestionowany, są umocowani, a w konsekwencji czy ich orzeczenia wywołują skutki prawne.
Dwa stanowiska
W procedurze powołania muszą uczestniczyć dwa organy: Krajowa Rada Sądownicza i prezydent RP. W rachubę wchodzą dwa stanowiska. Pierwsze, że taki sędzia jest w pełni umocowany. Przemawia za tym m.in. to, że nominacja sędziego jest prerogatywą prezydenta i ten akt nie wymaga kontrasygnaty premiera, a także zasada nieusuwalności sędziów. Stanowisko przeciwne – że nie doszło do skutecznego powołania – skupia się na tym, że prezydent nie może skutecznie powołać kandydata KRS zaskarżoną, a nierozstrzygniętą przez sąd, uchwałą.
Podczas rozprawy w SN pełnomocnicy sędziego Żurka, adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abram i Michał Wawrykiewicz, przekonywali, że orzeczenie nowo powołanego sędziego nie ma mocy prawnej. Istnieje ryzyko, że konkurs dotyczący wyboru kandydatów na nowych sędziów SN przeprowadzony w zeszłym roku przez nową KRS okaże się niekonstytucyjny, a nominacje sędziów bezprawne.
Prokurator Bożena Górecka powtórzyła zastrzeżenia prokuratora generalnego, że trójkowy skład SN nadużył kompetencji, zadając takie pytania, bo można je zadawać jedynie, gdy dotyczą kwestii merytorycznych istotnych dla danej sprawy. Wniosła o odmowę podjęcia uchwały.
SN zaznaczył, że nie rozważał prawidłowości ukształtowania składu KRS. Nie zostawił jednak najmniejszych wątpliwości, że krytycznie ocenia procedurę wyboru nowych sędziów SN.