Podpisy można wycofać, a gdy jeden członek KRS polegnie, przepadną wszyscy

Przedstawienie liczby podpisów pod kandydaturami do Krajowej Rady Sądownictwa – bez ujawnienia, kto kogo poparł, pozostawia niejasności.

Aktualizacja: 05.02.2020 06:22 Publikacja: 04.02.2020 19:15

Podpisy można wycofać, a gdy jeden członek KRS polegnie, przepadną wszyscy

Foto: Youtube

Od poniedziałku wiemy, że 18 kandydatur do KRS, z których wybrano 15 reprezentantów 10 tys. polskich sędziów, poparło 364 sędziów i że 89 udzieliło poparcia więcej niż jednemu kandydatowi. Trzech poparło aż dziewięciu kandydatów, dwóch ośmiu, jeden siedmiu. To potwierdza kłopoty z uzyskaniem wymaganych 25 podpisów. Jak je zbierano, kto kogo poparł i jak wielka w tym zbiorze jest grupa sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości – pozostaje w sferze plotek i domysłów. Nie wiemy, czy – a jeśli tak, to jak zbierano podpisy wśród sędziów w ministerstwie ani czy wybrani do KRS poparli samych siebie. Spekuluje się, czy na listach są podpisy tych sędziów, którzy faktycznie udzielili poparcia kandydatom. Wiadomo, że Ministerstwo Sprawiedliwości poświadczyło, iż osoby podpisane to rzeczywiście sędziowie. Największe poparcie – 57 sędziów – miał sędzia Zbigniew Łupina. Szefa KRS Leszka Mazura poparło 40. Wiceszef KRS Dariusz Drajewicz i Rafał Puchalski (właśnie zatwierdzeni przez KRS do Izby Dyscyplinarnej SN) oraz rzecznik Rady Maciej Mitera zebrali 25 podpisów. Pozostali niewiele więcej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego