Barbara Piwnik: o sędziach mówi się źle, to wpływa na ich bezpieczeństwo

Czy sędziowie mogą czuć się bezpiecznie? Problem staje się złożony - twierdzi Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Aktualizacja: 25.02.2020 11:20 Publikacja: 25.02.2020 10:25

Barbara Piwnik

Barbara Piwnik

Foto: tv.rp.pl

dgk

Przed laty bezpieczeństwo sędziów mogło się wiązać, również w społecznym odczuciu, z zagrożeniem ze strony zorganizowanego świata przestępczego. Ale obecnie, bardziej chyba niż sędziowie orzekający w sprawach karnych, zagrożeni atakami stali się sędziowie orzekający w sprawach rodzinnych, pracy, w każdej kategorii spraw. Tym bardziej w takim momencie naszej historii, kiedy o sędziach i sądach mówi się prawie wyłącznie źle. Pokazuje się błędy, uchybienia, samo zło. Obywatel, który jest pod wpływem emocji związanych ze sprawą, ma z tyłu głowy wszystkie te przekazy. Ja to obserwuję na sali sądowej. Nie przez agresję kierowaną wobec mnie, ale przez ogólny stosunek obywatela do sądu. Zmienia się zachowanie, zdarza się i to wcale nierzadko, że przesłuchiwany świadek stara się przejmować inicjatywę na sali rozpraw, zadaje pytania sędziemu czy prokuratorowi, wcale nie związane z procedurą przesłuchania, tylko naładowane emocjami. W tej atmosferze  sędzia, zwłaszcza taki, który nie ma zbyt dużego doświadczenia na sali rozpraw, może nie czuć się bezpiecznie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach