Prokuratura wszczęła trzecie śledztwo ws. pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską podczas prac Kolegium SN. To już trzecie postępowanie prokuratury dotyczące Manowskiej.

Publikacja: 23.08.2024 20:10

prof. Małgorzata Manowska

prof. Małgorzata Manowska

Foto: materiały prasowe

dgk

Jako pierwszy informację podał wczoraj serwis OKO.press, dzisiaj potwierdził ją rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.  

I Prezes SN pod lupą śledczych za obiegowe głosowania

Najnowsze śledztwo zostało wszczęte 14 sierpnia na podstawie zawiadomienia grupy 10 tzw. starych sędziów SN, złożonego w marcu 2024. Przekraczanie uprawnień przez Małgorzatę Manowską miało polegać na przeprowadzaniu głosowań członków Kolegium Sądu Najwyższego w trybie obiegowym w okresie od września 2021 r. do lipca 2022 r.  

Podczas tych głosowań uznawano, że sędziowie, którzy oświadczyli o wstrzymaniu się od udziału w pracach Kolegium SN do czasu całkowitego zaprzestania działalności ówczesnej Izby Dyscyplinarnej, oddali "głosy wstrzymujące się", które były liczone do wymaganego prawem kworum. Prokuratura sprawdzi, czy I Prezes SN poświadczyła nieprawdę w dokumentach.

Według PK Manowska mogła tym samym naruszyć art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który głosi, że funkcjonariusz publiczny, który – przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków – działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Prokurator Przemysław Nowak podkreślił, że wszczęcie śledztwa umożliwia przeprowadzenie pełnego postępowania dowodowego.

Rzecznik SN:  Gersdorf zaczęła pierwsza

Rzecznik prasowy SN  Aleksander Stępkowski poinformował PAP, że Manowska przeprowadzając w czasie obostrzeń epidemicznych głosowania Kolegium SN w trybie obiegowym kierowała się praktyką, jaką wypracowała poprzednia I prezes Małgorzata Gersdorf.

– Praktyka ta obejmowała zasadę, w myśl której brak zajęcia wyraźnego stanowiska przez członka kolegium w kwestii będącej przedmiotem głosowania, uznawano za głos wstrzymujący się – powiedział Stępkowski.

Czytaj więcej

Rzecznik SN: prezes Manowska nie przestraszy się, nagonka nie robi na niej wrażenia

Taki sposób procedowani prezes Gersdorf zastosowała m.in. 9 kwietnia 2020 r. przy procedowaniu w ramach Kolegium SN wniosku personalnego kierowanego przez Izbę Karną. 

Jak przypomina OKO.press, wszczęte przez Prokuraturę Krajową postępowanie ws. głosowań w Kolegium SN, jest już trzecim, które dotyczy Małgorzaty Manowskiej jako pełniącej funkcję I Prezes SN. Dwa wcześniejsze zainicjowali represjonowani za rządów PiS sędziowie Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie i Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj więcej

Sąd: Manowska może być ścigana za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

Jako pierwszy informację podał wczoraj serwis OKO.press, dzisiaj potwierdził ją rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.  

I Prezes SN pod lupą śledczych za obiegowe głosowania

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań