Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł, jak usprawnić postępowanie sądowe. Jak wynika projektu założeń do nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, utworzony ma zostać Rejestr Osób Biorących Udział w Postępowaniu Sądowym (ROBUS). Chodzi o usprawnienie dostępu sądów do aktualnej, zbiorczej informacji o profesjonalnych uczestnikach postępowania.
Projekt ma pozwolić na prowadzenie list biegłych nie jak dotychczas – wyłącznie w postaci papierowej, ale też w postaci elektronicznej, a zatem usprawni proces aktualizacji i pozyskiwania, a następnie udostępniania informacji o biegłych sądowych na potrzeby postępowań sądowych.
Czytaj więcej
Są śledztwa, w których polskie prokuratury i sądy korzystają z zagranicznych ekspertów. Warto więc zadbać też o unijny status dla rodzimych biegłych sądowych.
Obowiązujące dziś przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych biegłych sądowych stanowią podstawę do przetwarzania tych danych w ROBUS jedynie w zakresie udostępnionym na stronach internetowych sądów. W praktyce są to: imię i nazwisko biegłego, specjalizacja oraz termin, do którego został ustanowiony. Informacje te jako dotyczące osoby pełniącej funkcję publiczną i związane z pełnieniem tej funkcji stanowią informację publiczną i nie podlegają ochronie ze względu na prywatność.
Inne dane (np. adres do korespondencji, numer telefonu) zamieszczane są na tych listach jedynie za zgodą biegłego. Aby sądy i strony mogły poznać więcej informacji o biegłych, muszą nastąpić zmiany.