Informujący o orzeczeniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej, portal oko.press zauważa, że to pierwszy taki wyrok, ważny dla wszystkich sędziów w Polsce.
Ukarania sędzi Anny Głowackiej z Sądu Okręgowego w Krakowie domagał się główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. Jak pisze oko.press "wytoczył jej postępowanie dyscyplinarne za to, że w lutym 2022 roku nie uznała wyroku wydanego przez neosędzię, podważyła jej status oraz status neo-KRS, która dała jej nominację".
Sędzia Głowacka została wówczas zawieszona w czynnościach sędziowskich na 30 dni. Decyzję o jej zawieszeniu wydała Dagmara Pawełczyk-Woicka, ówczesna prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa.
Pawełczyk-Woicka napisała w zarządzeniu, że sędzia Anna Głowacka, odmówiła nadali klauzuli wykonalności wyrokowi Sądu Okręgowego w Krakowie oraz wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, określając wyrok SA jako "czynność w sprawie", w nieznanym ustawie trybie dokonała kontroli prawidłowości orzeczenia sądu wyższej instancji oraz zakwestionowała umocowanie sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie do sprawowania wymiaru sprawiedliwości, dokonując kontroli aktu nominacyjnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".
Czytaj więcej
W piątek Anna Głowacka z Sądu Okręgowego w Krakowie, została zawieszona w czynnościach sędziowskich na 30 dni za kwestionowanie statusu prawnego innego sędziego w swoim orzeczeniu.