Portal podkreśla, że jest to kolejna odsłona wewnętrznych porachunków w środowisku Zbigniewa Ziobry. Do kłótni między rzecznikami dyscyplinarnymi sędziów miało dojść wiosną 2023 roku, a jej przyczyną mógł być sposób zarządzania Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Główny rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab został w lipcu 2022 r. jego prezesem, a zastępca rzecznika Przemysław Radzik - wiceprezesem. W maju 2023 r. nieoczekiwanie dostał delegację do orzekania w Poznaniu i tam też od 5 czerwca 2023 roku jest jednym z dwóch wiceprezesów.
Czytaj więcej
Przemysław Radzik - jeden z zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie - od czerwca będzie wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Ze spekulacji medialnych wynika, że to efekt konfliktu z prezesem SA, Piotrem Schabem.
Kłótnia rzeczników rykoszetem odbiła się na karierze pracującej w biurze głównego rzecznika dyscyplinarnego tzw. neo-sędzi Beaty Adamczyk-Łabudy. Straciła funkcję rzecznika prasowego sądu apelacyjnego oraz delegację do orzekania w tym sądzie. Wróciła do liniowej pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Ale to nie koniec. Jak ujawnił kilka tygodni temu OKO.press, Piotr Schab chce zablokować awans Adamczyk-Łabudy do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Krajowa Rada Sądownictwa już kilka razy odkładała rozpatrzenie jej kandydatury, lecz członkowie tego organu są podzieleni co do tego, czy stanąć po stronie Schaba, czy po stronie Radzika, który wspiera Adamczyk-Łabudę.
Czytaj więcej
Ławniczka Anna Sowa ze stołecznego sądu okręgowego odmówiła orzekania z tzw. neo-sędzią, która pracowała dla rzeczników dyscyplinarnych sędziów. Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie zagroził ławniczce wnioskiem do Rady Warszawy o odwołanie.