W piątek i sobotę trzy warszawskie uczelnie (Akademia Vistula, Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW oraz Uczelnia Łazarskiego) zorganizowały konferencję „Lepsze prawo, lepsza Polska”. Jeden z paneli dotyczył trójpodziału władz i ustrojowych gwarancji dla judykatury.
Były prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski w liście do uczestników konferencji wskazał, iż dyskusja o pozycji władzy sądowniczej i jej roli w państwie trwa obecnie nie tylko w Polsce i jest bardzo potrzebna.
Z kolei moderujący dyskusję prof. Paweł Chmielnicki zauważył, że koncepcja trójpodziału władzy utworzona przez Monteskiusza, staje się coraz bardziej anachroniczna – nie uwzględnia bowiem choćby władzy ekonomicznej czy też płynącej z lepszego dostępu do informacji. Zwrócił również uwagę na dwa trendy w legislacji ostatnich dwóch kadencji Sejmu – z jednej strony zmniejszania stopnia ochrony strony słabszej (konsumenci, pracownicy, mniejszości) oraz wzmacniania władzy wykonawczej kosztem innych (co potwierdzają badania).
Czytaj więcej
Więcej uczelni otworzy kierunek lekarski. Prawo do jego utworzenia łatwiej zyskają uczelnie, któr...
Doktor Bartłomiej Opaliński z Uczelni Łazarskiego zaznaczył, że do poprawy kondycji sądownictwa nie wystarczy zmiana władzy, trzeba także wprowadzić zabezpieczenia uniemożliwiające personalne naciski ze strony egzekutywy i legislatywy na sądy.