Sędziowie z losowania także w sprawach upadłościowych

Skład orzekający w sprawach m.in. upadłościowych zostanie wygenerowany automatycznie.

Publikacja: 21.04.2023 03:00

Sędziowie z losowania także w sprawach upadłościowych

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych przygotował minister sprawiedliwości. Chodzi o uproszczenie wyłaniania sędziów do orzekania w sprawach upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Nowela ma umożliwić skorzystanie z dodatkowej funkcjonalności systemu teleinformatycznego, którą jest automatyczne generowanie wyniku losowania składu orzekającego do rozpoznania sprawy.

Czytaj więcej

SN: nawet w covidzie losowanie sędziów ma pierwszeństwo

Ponadto nowe przepisy doprecyzowują regulacje szczegółowe określające czynności sądów powszechnych w postępowaniach upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych odbywających się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Dziś istnieje obowiązek załączania do akt spraw prowadzonych w systemach teleinformatycznych wygenerowanego – jako odrębnego dokumentu – raportu z SLPS (System Losowego Przydziału Spraw). Tymczasem obowiązek taki powinien być ograniczony wyłącznie do sytuacji, kiedy akta prowadzone są w sposób tradycyjny (tzn. jako akta papierowe).

W takich przypadkach wygenerowanie raportu z SLPS i jego fizyczne dołączenie do akt sprawy jest warunkiem i jedyną możliwością udokumentowania wyniku losowania składu orzekającego. Jeżeli natomiast akta prowadzone są wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a SLPS automatycznie przekazuje do tego systemu informację o wyniku losowania, obowiązek dodatkowego zamieszczenia w aktach raportu z losowania jest zbędny.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego