Sądy pokoju bardziej dzielą niż łączą

Pilotaż tego rozwiązania ma ruszyć 1 lipca 2024 r. w jednym – najmniejszym – Sądzie Okręgowym w Opolu. Od lipca 2029 r., jeśli się sprawdzi – w całej Polsce.

Publikacja: 12.12.2022 19:43

Sądy pokoju bardziej dzielą niż łączą

Foto: Adobe Stock

Poniedziałkowe posiedzenie sejmowej podkomisji ws. wprowadzenia instytucji sędziego pokoju w wersji proponowanej przez prezydenta RP było bardzo burzliwe. Już na początku pojawił się pomysł wprowadzenia zmiany w prezydenckim projekcie.

Chodzi o wprowadzenie pilotażu. Pomysł zgłosiła podkomisja. Doświadczalnym terenem miałby być jeden z najmniejszych w kraju okręg sądowy w Opolu. Właśnie ten sąd ma wziąć na siebie zbadanie przydatności i prawidłowości konstrukcji sędziów pokoju. Potem miałaby zapaść decyzja o całej Polsce.

Opolszczyzna to okręg wyborczy Pawła Kukiza, największego orędownika sądów pokoju.

Posłanki opozycji dopytywały, dlaczego właśnie ten sąd wybrano.

– Bo to najmniejszy sąd w kraju – usłyszały.

– Dlaczego nie inny? – pytała poseł Elżbieta Dolniak.

– Jakie wskaźniki za tym przemawiają? – chciała wiedzieć Kamila Gasiuk-Pihowicz. Ich pytania pozostały bez odpowiedzi. Przewodniczący podkomisji twierdził, pytania o jakikolwiek inny sąd byłyby identyczne.

Czytaj więcej

Sądy pokoju mogą wrócić do wymiaru sprawiedliwości

Jeden z posłów opozycji powiedział „Rz”, że chodzi jedynie o przeczekanie i zatrzymanie przy sejmowej większości Pawła Kukiza.

Prace nad dwoma projektami trwają już od miesięcy.

Prezydent Andrzej Duda chce, aby do kompetencji sądów pokoju należało rozstrzyganie drobnych spraw o wykroczenia.

Nowe sądy miałyby też rozstrzygać niektóre sprawy cywilne: o zawezwanie do próby ugodowej, o alimenty, o naruszenie posiadania i te rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym. Orzekałyby nawet w części spraw dotyczących występków z kodeksu karnego, jak: jazda po pijanemu, wdarcie się do domu, uchylanie się od alimentów, a także kradzieże i uszkodzenie cudzego mienia, jeśli ich wartość nie przekracza 10 tys. zł.

Przedstawianie prezydentowi wniosków o powołanie sędziów pokoju, wybranych w wyborach, należałoby do Krajowej Rady Sądownictwa.

Są także odrębne trzy projekty poselskie o sądach pokoju, które podkomisja rozpatruje łącznie z przedłożeniami prezydenckimi. Złożyli je posłowie Lewicy i PSL-Koalicji Polskiej.

Wśród nich omawiany jest poselski projekt o obywatelskich sędziach handlowych zaproponowany przez posłów KO. Według projektu sędziowie ci mieliby być powołani do orzekania w sprawach gospodarczych rozpatrywanych w pierwszej instancji w sądach okręgowych, w których utworzono sądy gospodarcze.

Etap legislacyjny: prace w sejmowej podkomisji

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej